Aksungur IDEF 2019’da!

Aksungur IDEF 2019’da!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), tarafından geliştirilen Anka-Aksungur İnsansız Hava Aracı IDEF 19 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda görücüye çıkacak.

TAI’nin Akıncı’daki tesislerinden 20 Mart’ta havalanan ve ilk uçuşunda 4 saat 20 dakika havada kalan Aksungur, 30 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan IDEF19 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda TUSAŞ standında yerini alacak.

TUSAŞ sosyal medya hesaplarından,” 30 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan IDEF19 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda İHA’mız ANKA’nın bir üst kapasitedeki çift motorlu versiyonu AKSUNGUR standımızda yerini alacak.” bilgisini paylaştı.

Tamamıyla milli imkanlar kullanılarak tasarlanan TAI’nin kendi imkanlarıyla başladığı Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli (YFYK) ANKA-AKSUNGUR, dünya İnsansız Hava Aracı (İHA) pazarındaki orta irtifada uzun havada kalışlı (Medium Altitude Long Endurance, MALE) İHA’ların tümünden daha yüksek faydalı yük taşıma kapasitesine sahip, keşif, gözetleme, arama-kurtarma, sinyal istihbaratı ve muharip görevler için uygun, gerektiğinde yüksek irtifa operasyonları için de kullanılabilecek yeni bir İHA Sistemi.

Orta irtifada yüksek yük kapasitesine sahip olan çift motorlu ANKA-AKSUNGUR’un, 40.000 ft.’e kadar uzun süreli görevler yapması hedefleniyor.

"AKSUNGUR" gökyüzünde-aksungur

750 kg faydalı yük taşıyacak

Eskişehir merkezli Tusaş Motor Sanayii (TEI) tarafından MALE sınıfı insansız hava araçlarında kullanılmak üzere geliştirilen 170 HP azami güce sahip, çift turbolu piston PD170 motorlardan 2 adet kullanan İHA, 750kg’a kadar faydalı yük taşıyabilecek.

Elektro-optik ve geniş alan gözetleme kameraları, sentetik açıklık radarı, iletişim istihbarat sensörleri gibi yükleri farklı kombinasyonlarda donatılabilecek ve TÜRKSAT uydusu üzerinden kontrol ile uzun menzilli operasyonlarda kullanılabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.