TEI yeni ‘Şahin’in ilk motorlarını teslim etti

TEI yeni ‘Şahin’in ilk motorlarını teslim etti

TUSAŞ Motor Sanayi (TEİ) T70 Genel Maksat Helikopterinde kullanılacak ilk T700-GE-701D motorlarını Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne teslim etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Eskişehir’de düzenlenen mitingde , TUSAŞ Motor Sanayii’nin (TEI) Türk Genel Maksat Helikopter Projesi kapsamında GE lisansı altında ürettiği 2 bin beygir gücündeki iki adet T700-GE-701D motorun Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne (TUSAŞ) teslim edildiğini açıkladı. Ayrıca Erdoğan, milli jet motorunun test altyapısıyla ilgili olarak 95,5 milyon dolarlık yatırımın da temel atma aşamasına geldiğini belirtti.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde Lockheed Martin – Sikorsky Aircraft firması işbirliğiyle 109 adet T70 Genel Maksat Helikopteri, önümüzdeki 10 yıl süresince Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğüne teslim edilecek. TEI, program kapsamında; GE Aviation lisansı altında 236 adet T700-TEI-701D turboşaft motor üretecek. Ayrıca TEI’nin faaliyetleri ilk T700-TEI-701D motorunun tesliminden,  teslim edilecek en son T70 helikopterinin asgari 30 yıllık ömrü boyunca devam edecek.

Türk Sanayisi Görev Alıyor

Ana yüklenici TAI, T-70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm önemli yapısal parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; Aselsan, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu (Renkli MFD sayısal harita  ve sembolojisi ile INS/GPS Seyrüsefer Sistemi, Görev Yönetim Sistemi ) ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS); Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştiriyor.

Sözleşme bedeli yaklaşık 3.5 Milyar ABD Doları olan Türk Genel Maksat Helikopteri Programı’nda ilk helikopterin 2021 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • dsdsdasdasad

    ABD’ye güvenebilirmiyiz ? yarın kongre dermi.ABD ile iş yapmak çok güvensiz bir duruma geldi….Ne ticaret ahlakı var ne anlaşmalara uyuyorlar ne kanunlara derebeylik aldı başını gidiyor ABD için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.