KAPLAN STA’dan ilk OMTAS atışı

KAPLAN STA’dan ilk OMTAS atışı

FNSS’nin Silah Taşıyıcı Araç (STA) Projesi kapsamında geliştirdiği uzaktan komutalı anti-tank kule sistemi ile tekerlekli ve paletli (PARS STA ve KAPLAN STA) iki farklı tanksavar platformunun kalifikasyon testleri devam ederken, KAPLAN STA tanksavar platformundan OMTAS füzesinin ilk atışı da başarıyla gerçekleşti.

FNSS Haber Bülteni’nin 17’nci sayısı yayınlandı. Bültende FNSS’in, geçtiğimiz yıl KORNET füzesi atış testleriyle doğruladığı STA tanksavar kulesinin, ROKETSAN ürünü OMTAS füzesinin de entegrasyonunu planlandığı şekilde tamamladığı bilgisi yer aldı.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı proje ekiplerinin de katılımıyla 13 Şubat 2019’da Konya Karapınar’da gerçekleşen atış testiyle, ROKETSAN tarafından geliştirilen OMTAS tanksavar füzesinin KAPLAN STA tanksavar platformuna entegrasyonu doğrulandı ve böylece projenin önemli bir aşaması daha geçilmiş oldu.

Kaplan "OMTAS" ile vurdu-omtas

Yıl içerisinde projenin kalifikasyon testleri tamamlanarak, KAPLAN STA ve PARS STA teslimatlarına başlanacak. 27 Haziran 2016 tarihinde, SSB ve FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında imzalanan ve 14 Ekim 2016’da yürürlüğe giren Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi kapsamında, paletli KAPLAN STA ve tekerlekli PARS STA‘lardan toplam 260 adet Zırhlı Tanksavar Sistemi Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine verilecek.

Türk savunma sanayi, KAPLAN STA, PARS STA Platformları ve OMTAS Füzeleri ile Kara Kuvvetleri Komutanlığına önemli bir tanksavar kabiliyetini kazandırmış olacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.