“AKSUNGUR” gökyüzünde

“AKSUNGUR” gökyüzünde

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından tasarlanan çift motorlu İnsansız Hava Aracı (İHA) ANKA-AKSUNGUR gökyüzüyle buluştu.

TAI’nin Akıncı’daki tesislerinden 20 Mart’ta havalanan ve TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) tarafından geliştirilen PD170 motorlarını kullanan İHA, ilk uçuşunda 4 saat 20 dakika havada kaldı. Uçuşta otomatik iniş ve kalkış özelliğini kullanan İHA test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Orta irtifada yüksek yük kapasitesine sahip olan çift motorlu ANKA-AKSUNGUR’un, 40.000 ft.’e kadar uzun süreli görevler yapması hedefleniyor.

TAI’nin kendi imkanlarıyla başladığı Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli (YFYK) ANKA-AKSUNGUR ile dünya İnsansız Hava Aracı (İHA) pazarındaki orta irtifada uzun havada kalışlı (Medium Altitude Long Endurance, MALE) İHA’ların tümünden daha yüksek faydalı yük taşıma kapasitesine sahip, keşif, gözetleme, arama-kurtarma, sinyal istihbaratı ve muharip görevler için uygun, gerektiğinde yüksek irtifa operasyonları için de kullanılabilecek yeni bir İHA Sistemi, tamamıyla milli imkanlar kullanılarak tasarlandı.

750 kg faydalı yük taşıyacak

Eskişehir merkezli Tusaş Motor Sanayii (TEI) tarafından MALE sınıfı insansız hava araçlarında kullanılmak üzere geliştirilen 170 HP azami güce sahip, çift turbolu piston PD170 motorlardan 2 adet kullanan İHA, 750kg’a kadar faydalı yük taşıyabilecek.

Elektro-optik ve geniş alan gözetleme kameraları, sentetik açıklık radarı, iletişim istihbarat sensörleri gibi yükleri farklı kombinasyonlarda donatılabilecek ve TÜRKSAT uydusu üzerinden kontrol ile uzun menzilli operasyonlarda kullanılabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.