Bayraktar’dan Ukrayna’da tarihi atış!

Bayraktar’dan Ukrayna’da tarihi atış!

Bayraktar SİHA Ukrayna’da Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve askeri heyetlerin katılımıyla yapılan test atışında Roketsan ürünü MAM-L ile hedefi tam isabetle vurdu.

Ukrayna’nın Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 tipi silahlı insansız hava aracı (SİHA) sistemlerinin testleri başarıyla gerçekleştirildi.

Testlerin ardından düzenlenen törende konuşan Poroşenko, “Ukrayna Ordusu’na teslim edilen Bayraktar TB2’nin testleri başarılı geçti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ni ve Türk ortaklarımızı tebrik ediyorum. Bugün tamamen yeni bir silaha kavuştuk. İHA’lardaki kameraları görüyorsunuz, isabet başarısını görüyorsunuz” dedi.

Bayraktar TB2’nin Ukrayna Ordusu’na yeni imkânlar sağladığının altını çizen Poroşenko, “Bunun devletimizin savunma gücünün artırılmasına önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Bu ay başında Ukrayna’ya teslim edilen Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının ülkedeki ilk test uçuşu dün yapılmıştı.

Baykar Makina’nın hızına yetişilemiyor

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında İstanbul’a resmi ziyarette bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko beraberindeki heyetle Baykar Makine Ar-Ge ve üretim tesislerini ziyaret etmişti. Poroşenko, Ocak ayında da Türkiye ile Bayraktar TB2 tipi İHA alımına yönelik anlaşma imzalandığını duyurmuştu.

Ukrayna’nın devlet savunma sanayi şirketi UkrOboronProm’un bir iştiraki olan Ukrspetsexport şirketi ile Baykar Makina arasında yapılan anlaşma kapsamında 1 yıl içinde 6 adet Bayraktar TB2 (S/İHA) Platformu, 3 Yer Kontrol İstasyonu sistem ve ekipmanı teslim edilecek.

Roketsan’dan İHA’lara mini akıllı çözüm: MAM-L

Ukrayna’daki testlerde Roketsan tarafından geliştirilen, lazer güdümlü, uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS’ın roket motorsuz bir sürümü olan MAM-L kullanıldı. Halihazırda MAM-L, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan Bayraktar ve ANKA tarafından kullanılıyor. Öte yandan mühimmat Karayel taktik İHA’lara da entegre edildi. İHA’ların görev yaptığı çeşitli operasyonlarda başarıyla kullanılan MAM-L, sahada kendisini ispat eden bir mühimmat olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 22 kg’lık, düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 m’nin altında olan MAM-L, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkin bir şekilde kullanılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.