NERO ABD Ordusunun 6 bin aracının peşinde

NERO ABD Ordusunun 6 bin aracının peşinde

Kara, deniz ve hava platformlarına yönelik alt sistemlerin tasarımı, üretimi ve kalifikasyonu alanlarında savunma ve havacılık sektörüne hizmet veren Nero Endüstri Savunma Sanayi A.Ş. 2018 yılında 6 binin üzerinde alt sistem üreterek 20 ülkeye ihracat yaptı.

Nero Endüstri Savunma Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün, Ankara Bilkent Otel’de düzenlenen basın toplantısında şirketin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ökçün, kurulduğu 2009 yılından itibaren istikrarlı bir büyüme gösteren Nero Endüstri’nin, bugün geldiği noktanın altını şöyle çizdi: “Geride bıraktığımız 200’ü aşkın başarılı entegrasyon projesi bizi bugünlere ulaştırdı. Şu ana kadar, yurt içindeki projelerde, askeri araç üreticileri ile sözleşme imzalayan bir alt yüklenici konumundaydık. Bugün ise sistemlerimizin, güvenlik güçlerimizin kullandığı araçlara doğrudan entegrasyonunu yapabilecek bir ana yüklenici hâline geldik. Bu konuyla ilgili güzel haberleri, önümüzdeki dönemde sektörümüzle de paylaşacağız.”

Güç sistemleri, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri, kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) filtrasyon sistemleri konularında sektöre çözümler sunduklarını belirten Ökçün, “Geçen yılı 150 milyon lira ciroyla kapattık. Elimizde şuan 450 milyon liralık sipariş bulunuyor. Ürünlerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki 2 binden fazla aracı koruyor.

Türkiye’de %95’lik bir pazar payına sahip olan bu ürünler ARMA Güç Sistem Çözümleri, ARES İnfilak Bastırma Sistemleri ve MARS KBRN Filtrasyon ve Algılama Sistemlerinden oluşuyor. Bu ürünler aynı zamanda 20 farklı ülkenin güvenlik güçlerinin araçlarında görev yapmakta ve 6 ülkede de kalifikasyon süreçleri devam ediyor. Tüm bu ürünleri üretirken ihtiyaçlarımızın yüzde 80’ini yerli sanayi firmalarından karşılıyoruz.” dedi.

ABD Ordusu NERO’ya yakın

Ökçün, NERO Endüstri olarak ABD ordusunun 6 bin araçlık Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi ihalesinde ilk aşamayı başarıyla geçtik. İkinci kalifikasyon fazını geçersek Amerikan ordusuna da Türk ürünlerini vermiş olacağız. Bu bizim için çok büyük bir gurur.” bilgisini paylaştı.

Yurt içinde ve dışında yatırımlarını sürdürdüklerini belirten Ökçün, Sakarya’daki fabrika için 5 milyon dolar, Ankara’daki için 15 milyon dolar, ABD’nin Orlando şehrindeki için 2,5 milyon dolar, Bulgaristan’daki için 500 bin dolar olmak üzere yıl sonuna kadar 23 milyon dolarlık yatırımı hayata geçireceklerini ifade etti.

NERO denizlere açılacak

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın yerlileşme politikaları ve önde gelen birkaç sektör firmasının destekleri sayesinde Nero Endüstri, bugün kara araçları alanında, Türkiye’nin en büyük alt sistem sağlayıcısı hâline geldi.

Nero Endüstri, 10 yıllık tecrübesini ve edinmiş olduğu bilgi birikimini sivil ve askeri deniz araçlarına aktararak ürün ailelerini genişletmeyi hedefliyor.

Nero Endüstri A.Ş, kara, deniz ve hava platformları alt sistemlerin tasarımı, üretimi ve kalifikasyonu alanlarında sektöre hizmet vermek için, 2009 yılında kuruldu. Güç ve dağıtım sistemleri (Askeri Jenaratörler, Yardımcı Güç Üniteleri, AC/DC Dönüştürücüler), Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemleri ile KBRN tespit ve filtrasyon sistemlerinden oluşan üç ana alanda faaliyet gösteriyor. Ankara’da 12.000 m2’lik üretim ve Ar-Ge tesisi; Sakarya’da ise 60.000 m2’lik üretim tesisi bulunuyor.

Nero Endüstri, askeri projeler için geçerli olan ulusal ve NATO kleransları sağlamakla beraber 90’ı mühendisten oluşan 180 çalışanıyla dünya çapında ürün ve servis desteği veriyor.

Nero Endüstri hakkında daha fazlası için www.neroindustry.com tıklayınız!

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.