Predator ve Reaper 4 milyon saat uçtu

Predator ve Reaper 4 milyon saat uçtu

MQ-1B Predator ve MQ-9 Reaper insansız hava araçları 4 milyon saatten fazla uçuş gerçekleştirdi.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı, dünyanın dört bir yanında keşif, gözetleme ve saldırı görevlerini yerine getiren Predator ve Reaper filolarının şimdiye kadar 4 milyon saatin üzerinde uçuş yaptıklarını açıkladı.

Hava Kuvvetleri filosuna 1996 yılında katılan MQ-1B 2018’de hizmet dışına çıkarıldı. MQ-9 ise 2007’de başlayan görevini hali hazırda sürdürüyor.

 ‘Predator’ dünyayı değiştirdi

Afganistan, Bosna-Hersek, Irak, Pakistan, Sırbistan, Suriye ve Yemen olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde ABD Hava Kuvvetleri ve Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) tarafından keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanılan General Atomics ürünü MQ-1 Predator’ler 105 beygir gücündeki Rotax 914 dört silindirli motorla güçlendirilmişti. AGM-114 Hellfire füzeleri ile donatılan İHA saatte azami 217 km hıza ulaşabiliyordu.

Belçika "REAPER"ı seçti-MQ-9-Reaper

Görev ‘Reaper’ın

General Atomics ürünü MQ-9 Reaper havada 30 saat kalabiliyor. 50.000 ft irtiya çıkabilen İHA 240 knot seyir hızına ulaşabiliyor. Öte yandan Reaper, 1.5 ton ağırlığında mühimmat (Hellfire füzeleri ve GBU-12 Lazer Güdümlü Bombalar) taşıyabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.