“THAAD” ilk kez İsrail’de

“THAAD” ilk kez İsrail’de

ABD ile İsrail’in bir ay sürecek hava savunma tatbikatı kapsamında, ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), İsrail’e Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) sistemi konuşlandırdı.

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığından (EUCOM) yapılan açıklamada, “ABD’nin, İsrail’in bölgesel güvenliğine bağlılığını göstermek için, ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Bakanı’nın talimatı üzerine, Savunma Bakanlığı Dinamik Kuvvet Uygulama konsepti kapsamında, mart başında İsrail’e Yüksek İrtifa Alan Savunma sistemi konuşlandırdı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Teksas’taki Fort Bliss üssünden nakledilen sistemlerin İsrail’de ne kadar kalacağı bilgisine yer verilmezken, “Konuşlandırma süresince askerlerimiz İsrail’de çeşitli yerlerde görev alacak ve İsrail’in mevcut hava ve füze savunma yapısına ilave operasyonel prosedürler konusunda alıştırma yapacaklar” denildi.

ABD askerlerinin, İsrail’in THAAD sistemine ağ bağlantısı ve diğer gereksinimlerini tespitinin yanı sıra sistemin İsrail sistemleri ile çalışabilirliği ve ortak savunma hazırlıkları konusunda da tatbikat yapacağı belirtildi.

ABD tarafından 2008’de İsrail Hava Kuvvetleri’nin Nevatim üssüne olası İran saldırısına karşı erken önlem için konuşlandırılan THAAD’ın bir parçası olan X-Band radarı İsrail erken uyarı sistemiyle koordinasyon içinde çalışıyor.

Anti-balistik füze savunma sistemi THAAD’lar ABD ordusunun en büyük silah tedarikçilerinden birisi olan Lockheed Martin şirketi tarafından üretiliyor. THAAD füzeleri 200 kilometre mesafede 150 irtifadaki bir füzeyi “hit to kill” prensibiyle imha ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.