İngiliz Rolls Royce MMU projesinden çekildi

İngiliz Rolls Royce MMU projesinden çekildi

Dünya’nın önde gelen motor üreticilerinden İngiliz Rolls-Royce, fikri haklar konusunda anlaşamadığı için Türkiye’nin Milli Muharip Uçak (MMU) Projesinden çekildi.

Financial Times’ın haberine göre İngiliz savunma firmasının çekilme nedeni üretilecek TF-X motorunun fikri haklarını Türkiye ile paylaşmak istememesi.

Rolls-Royce yerli savaş uçağı projesi için Türk Kale firmasıyla ortak çalışmalara başlamıştı. FT’ye göre İngiliz hükümeti Rolls-Royce’un bu projeye katılımı için Türk hükümet yetkilileri nezdinde yoğun çaba sarf etmişti.

Haberde iki taraf arasında mevcut sorunlara çözüm bulunamayınca Rolls Royce’un söz konusu projeye artık dahil olma yönünde istekli olmadığı bildirildi.

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) geçtiğimiz yıl ise motoru geliştirmesi için TR Motor şirketi (Şirketin %55’i ana sermayedar olan BMC Power Motor ve Kontrol Teknolojileri A.Ş’ ye, %35 i TAI’ye, geri kalan %10’luk kısmı ise SSTEK A.Ş’ye ait) ile sözleşme yaptı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir yapılan sözleşme töreninde, Rolls-Royce ile görüşmelerin sürdüğünü ancak Türkiye’nin kısıtlama olmadan, teknolojiye sahip olmak istediğini belirtmişti.

Ayrıca Türkiye’nin söz konusu projeye Katar Türk ortaklığı olan BMC’yi dahil etmek istemesinin İngiliz firma ile Türkiye arasında pürüze yol açtığı belirtildi.

Rolls Royce’un çekilmesi ile projede en güçlü aday ise açılan ihaleye katılmayan ABD’li General Electric firması. MMU’nun prototip çalışmalarında kullanılmak üzere General Electric imalatı F110 motorları hazır olarak tedarik edilmesi kararlaştırılmıştı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com/Euronews
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.