ABD’den Pakistan’a hesap ver!

ABD’den Pakistan’a hesap ver!

ABD, Pakistan’ın Hindistan’a ait Mig-21 savaş uçaklarını nasıl düşürdüğüne ilişkin ayrıntılı açıklama yapmasını istedi.

ABD’nin Pakistan Büyükelçisi yaptığı açıklamada, İslamabad yönetiminin Hint uçaklarını nasıl düşürdüğüne ilişkin ayrıntılı bilgi istedi.

Pakistan’ın saldırı esnasında ABD yapımı F-16’ları kullanıp kullanmadığına ilişkin açıklama isteyen ABD yönetimine karşı Çarşamba günü, Pakistan askeri sözcüsü, Hindistan’ın Mig-21 savaş uçağını düşüren uçağın F-16’ları tarafından düşürüldü iddiasını reddetmişti.

Pakistan’ın açıklamalarına karşılık ise ABD’nin İslambad elçisi, “Bu raporların farkındayız ve daha fazla bilgi istiyoruz. Savunma sözleşmelerinin kötüye kullanıldığı iddialarını ciddiye alıyoruz.” dedi.

ABD, ihraç ettiği askeri donanımların son kullanıcılar tarafından nasıl kullanılacağı noktasında kısıtlamalar getirebiliyor. Hint uçaklarının ABD yapımı F-16’lar tarafından vurulmasının Pakistan ve ABD arasında bir krize yol açabileceği belirtiliyor.

Hintli yetkililer, Mig-21 uçağının JF-17 ile düşürüldü iddialarına karşılık, F-16 tarafından kullanılan AIM120 havadan havaya füzesinin parçalarını geçtiğimiz günlerde kamuoyuna göstermişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.