REİS sınıfı denizaltılara Aselsan teknolojisi

REİS sınıfı denizaltılara Aselsan teknolojisi

Yeni Tip Denizaltı (YTDA) Projesi kapsamında Aselsan tarafından geliştirilen Gemi Alarm ve Anons Sisteminin (SAS&BES) fabrika kabul testleri başarı ile tamamlandı.

ASELSAN ‘a’ bülteninin Mart 2019 sayısında, ” Gemi Alarm ve Anons Sistemi fabrika kabul testleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve ana yüklenici BPT Business Partnership (Thyssen Krupp Marine System) temsilcileri katılımı ile başarı ile tamamlandı. “bilgisi paylaşıldı.

Gemi Alarm ve Anons Sistemi teslimatı, havadan bağımsız Yeni Tip Denizaltılara ilk kez bir ASELSAN ürünü verilmesi açısından özel bir önem taşıyor.

Gemi Alarm ve Anons Sistemi (Ship’s Announcing System & Broadcasting and Entertainment System – SAS&BES) Denizaltılarda gemi geneline veya tanımlanan bölgelere anons ve alarm verme kabiliyetlerine sahip Gemi Anons Sistemi, içerdiği Medya Sunucu ile gemi genelindeki dokunmatik eğlence panelleri ve televizyonlardan isteğe bağlı (On Demand) video ve müzik seçimi imkânı sunuyor. Askeri standartlara uygun olarak tasarlanan sistem, acil durum besleme imkânını da içeriyor.

Karasal televizyon yayınlarını alma, gemi geneline dağıtma, kaydetme ve kayıttan tekrar oynatma kabiliyetlerine sahip Eğlence Sistemi, Gemi Anons Sistemi ile entegre edildi. Birimlerinin denizaltı platformuna uyumlandığı sistemler, modüler tasarım ve kullanıcı dostu arayüzlere sahiptir.

‘Piri Reis’ denizaltısı 62 ay sonra hazır! piri reis denizaltı

“TCG Pirireis” bu yıl su ile buluşacak

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Alman HDW-WFI ortak girişimi arasında 2 Temmuz 2009’da imzalanarak, 22 Haziran 2011’de yürürlüğe giren Yeni Tip Denizaltı Projesi sözleşmesi kapsamında Havadan bağımsız tahrip sistemi kabiliyetli 6 adet Reis Sınıfı Tip 214TN denizaltısı HDW Tersanesi tarafından sağlanan teknik destek ve teknoloji transferi ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa ediliyor.

Hali hazırda üç denizaltının inşası devam ederken ilk denizaltı TCG Pirireis 2019 yılında denize indirilecek. Onu sırasıyla TCG Hızırreis, TCG Muratreis, TCG Aydınreis, TCG Seydialireis ve TCG Selmanreis takip edecek. Tüm denizaltıların 2026 yılına kadar Türk Deniz Kuvvetlerinin hizmetine girmesi planlanıyor.

Reis Sınıfı Denizaltıların mukavim tekne dış çapı 6.3m, toplam uzunluğu 67.6m, toplam yüksekliği 13.1m, su çekimi 6.8m, su üstü deplasmanı 1.855 ton, dalmış durumdaki deplasmanı ise 2.042 ton olacak. Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekat gerçekleştirebilecekler. Sessiz seyir yapma yeteneğine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak.

Projede yerli yüklenici olarak STM, ASELSAN, HAVELSAN, AYESAŞ, MILSOFT, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş.  ve TÜBİTAK görev alıyor.

Fotoğraf: Kore Donanmasına ait Son Won-il class (Type 214) denizaltı

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.