Suudi Arabistan’da gözler İHA avcısı ‘İHTAR’daydı

Suudi Arabistan’da gözler İHA avcısı ‘İHTAR’daydı

ASELSAN ile Suudi Arabistanlı TAQNIA DST ortaklığında kurulan “Suudi Savunma Elektroniği Şirketi”nin (Saudi Defense Electronics Company-SADEC) Koordinasyonunda ASELSAN tarafından Anti-Drone çözümlerini değerlendirme ve demo faaliyeti gerçekleştirildi.

İki gün boyunca süren faaliyetlere katılan ARAMCO, SAMI, KAUST, Water Decollation, Saudi Electricity Company, Jails Authority ve Anti Drug Force gibi makamlarla farklı hedef profilleri ve senaryolar gerçekleştirildi. Faaliyette sistemin yetkinliği konusunda tam not alındı.

Mikro/Mini İHA’ların günümüz koşullarında hem Türkiye’de hem Dünya’da kullanım alanları artıyor. Bu sistemler kötü amaçlı olarak kullanılmaları durumunda hava sahasında tehdit yaratıyor. ASELSAN, hava sahasının söz konusu tehditlere karşın korunmasına yönelik olarak İHTAR Hava Savunma Sistemini geliştirdi.

İHTAR sistemi; tehdidin tespit, takip ve teşhisi için radar ve elektro-optik sistemleri, tehdidin önlenmesi için elektronik karıştırma ve köreltme sistemleri ile tüm bu sistemlerin entegre bir şekilde çalışmasını sağlamak amacı ile komuta kontrol sistemlerinden oluşuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.