Türkiye’nin 3. ve 4. F-35’i gökyüzüyle tanıştı

Türkiye’nin 3. ve 4. F-35’i gökyüzüyle tanıştı

Türk Hava Kuvvetleri için Lockheed Martin’in Fort Worth Teksas tesislerinde imal edilen 3. ve 4. F-35 uçakları da test uçuşlarına başladı.

Lockheed Martin tesislerinden kalkan 18-0003 ve 18-0004 kuyruk numaralı uçaklar, test uçuşunun ardından tekrar Fort Worth’a indi.

İlk iki uçak 21 Haziran 2018 yılında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmişti. Hali hazırda pilot/bakım eğitimleri Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde sürüyor.

F-35 teslimatı zorda

Mart ayında teslimatı planlanan uçakların ABD Başkanı Trump’ın torba kanunu imzalaması ve yürürlüğe girmesi sebebiyle en az 1 Kasım 2019’a kadar Türkiye’ye gelmeyecek.

Onaylanan kanun tasarısına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alımına yönelik ortak bir rapor hazırlayacak. Raporda, bu sistemlerin alınmasının ne gibi tehditler oluşturacağı ve ne anlama geldiği ele alınacak. Raporun 1 Kasım 2019’a kadar hazırlanması talep edilirken, ayrıca o tarihe kadar da Türkiye’ye F-35’lerin teslim edilmesinin durdurulması yer alıyor.

MSB uçaklar Mart ayında gelecek

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Ocak ayında yapılan açıklamada, “F-35’lerle ilgili olarak, ilk 2 uçak, 21 Haziran 2018’de teslim alınmıştır. Pilot ve bakım eğitimleri, ABD’de devam etmektedir. Mart 2019’da alınacak 2 uçakla toplam 4 uçak, pilot/bakım eğitimleri için 2020 sonuna kadar ABD’de kalacak, 5 ve 6’ncı uçaklar ise 30 Kasım 2019’da Malatya’ya intikal ettirilecektir.” ifadelerine yer verilmişti.

Fotoğraf: @tx_afterburner/Instagram

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.