S-400’ler Temmuz ayında Türkiye’ye geliyor

S-400’ler Temmuz ayında Türkiye’ye geliyor

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’den, Rusya ve ABD tarafından da yakından takip edilen S-400 ve Patriot hava savunma sistemleriyle ilgili açıklama geldi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, NTV canlı yayınında Özden Erkuş’un sorularını yanıtladı.

S-400 hava savunma sisteminin bu yıl içinde teslimatı bekleniyor. Bataryaların tamamı gelecek mi bu yıl içinde, teslimat tarihinde bir sıkıntı var mı? 

“Başlangıçta söyledik, temmuz 2019’da teslimat başlayacak. Ekim gibi de sistem aktif olmuş olacak. İki sistem var, ikinci sistemin takvimi ötelenmiş durumda, herhangi bir sıkıntı yok.”

Türkiye başka kaynaklardan da hava savunma sistemi tedariki için çalışmalarını sürdürüyor ve belki de en tartışmalı olanı Patriotlar. Türkiye’nin öncelikleri nedir, ilk iki görüşmede öne çıkan unsurlar neydi, sonuç alınabilecek noktada mı ve devamı gelecek mi görüşmelerin?

“İkiden fazla hava savunma sistemine ihtiyacımız olduğunu belirttik. Görüşmeler oldu bu yönde, milli çalışmalar da devam ediyor. ABD’den Patriot talebimiz vardı, 1,5 yıl sonra geri dönüş oldu. Görüşmeler devam ediyor, açıklığa kavuşması gereken konular var. Teklifin içeriğini ve detayları olduğu gibi kabul etmemiz mümkün değil. Hızlı bir trafik var.”

Patriotlar için görüşmeler sürüyor ama ABD’den gelen bazı açıklamalar, süreci doğrudan S-400 alımına bağlıyor. ABD’nin beklentisi hatta şartı S-400 alımından vazgeçilmesi. Türkiye bu yönde bir tercihte bulunmak durumunda kalabilir mi?

“Konunun teknik yönüyle ilgileniyoruz biz. Sorumluluğumuz bu alanda. Bunun dışındakiler diğer karar vericilerle ilgili. Biz kendi görüşme masamızda bunlara girmiyoruz.”

Yerli imkanlarla hava savunma sistemi çalışmaları. Hisar Hava Savunma Sistemi’nde son durum nedir? 

“Testleri devam ediyor. Alımları konuşurken, yerli çalışmaları da durdurmuş değiliz.”

S-400/Patriot denkleminde bir başka unsur da F-35’ler. Türkiye’ye ait iki F-35 için eğitim uçuşları sürüyor ancak bir yandan da S-400 alımının Türkiye’nin F-35 alımını engelleyeceği hatta bu çerçevede Türkiye’nin bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalacağına ilişkin açıklamalar geldi. Bunları nasıl değerlendirirsiniz? 

“Burada da aynı şeyi söylüyoruz. F-35 veya Patriot, biz olayın teknik yönündeyiz. İki uçağın teslimi yapıldı iki uçağın teslimi önümüzdeki ay yapılacak. Bununla mutabıkız. Türkiye üretim konusunda iş paylaşımı anlamında neler yapabilir, bunları konuşuyoruz. Öte yandan F-35B için mevcut bir teklif yok.”

Milli muharip uçak projesinde hangi aşamadayız? Hep bazı tarihler konuşuyoruz o uçağın ilk uçuşu için. İlk uçuş ya da hangardan çıkışı için net bir tarih vermek mümkün mü?

“Milli Muharip Uçağımızın belirli sistemlerinin rüzgar testleri başladı. Proje toplantıları, alt sistem toplantıları yapılıyor. Kapsamlı bir çalışma bu. Ortaklarla beraber devam ediyor. 2023 hangar çıkışımızı hala koruyoruz.”

Altay Tankının yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterindeki tankların modernizasyon çalışmaları hangi aşamada?

ALTAY tankı seri üretim için altyapı çalışmaları devam ediyor. Tank modernizasyonlarımız devam ediyor. Aktif ve pasif koruma sistemleri entegre ediliyor. Altay tankına kullanacağımız modern sistemleri de Leopard ve M60 tanklarına entegre edilmesi için çalışmalarımız var.

Terörle mücadelede ATAK’lar etkin şekilde kullanılıyor. Üretim devam ediyor ve bir de ATAK-2 var. O projeye ilişkin bilgi paylaşabilir misiniz?

“Anons ettik, sözleşmeyi imzaladık ve çalışmalar başladı. Üst sınıf bir helikopter olacak. ATAK’la ilgili İtalyanlarla ortaklığımız var, devam ediyor. ATAK-2’de de işbirliği konuları gündemde, İtalyanlar ilgililer; görüşmeler var. Alternatif ülkeler de olabilir, kapıyı kapatmadık. Dost ülkelerin, tasarım aşamasında ortak olmaları kavramına açığız, görüşmeler oluyor ama henüz somut bir şey yok.”

İnsansız Hava Araçları alanında son durum nedir?

Akıncı İHA’yı bekliyoruz. Büyük bir çarpan etkisi yapacak. TUSAŞ’ın yeni bir İHA’ sını görebiliriz. Silahlı Hürkuş’un sahadaki performansını göreceğiz. Ayrıca Sürü İHA’lar için yarışmamız da olacak.

UH-1 tipi helikopterler son olarak İstanbul’daki kazayla gündemde. Bu helikopterlerin modernize edilmesi, elden geçirilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Savunma Sanayii Başkanlığının böyle bir projesi var mı?

“Maalesef kazalar üzücü. 2,5 ay aralıkla olması hassasiyeti artırdı. Bakım onarımla ilgili her şey yapılıyor, burada tereddüt yok. Kazanın sebepleri inceleniyor. Yerli helikopter Gökbey yolda, Sikorsky grubu helikopterle ilgili proje devam ediyor; 109 helikopterin Türkiye’de yapılmasıyla ilgili. UH1’lerin kullanımı, kullanıcıların kendi kararları. Bakım onarım destekleriyle ilgili bütün çalışmalar yapılıyor.”

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.