Kaplan “OMTAS” ile vurdu

Kaplan “OMTAS” ile vurdu

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN-STA Silah Taşıyıcı Araç (STA) ile ilk kez OMTAS orta menzilli tanksavar silah sistemi atışı gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında 27 Haziran 2016 tarihinde imzalanan ve 14 Ekim 2016’da yürürlüğe giren Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi kapsamında geliştirilen Kaplan aracı ile Roketsan ürünü 4 km menzile sahip OMTAS füzesiyle SSB ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı proje ekiplerinin de katılımıyla 13 Şubat 2019’da Konya Karapınar’da gerçekleşen atış testinde hedef başarıyla vuruldu.

Yıl içinde projenin kalifikasyon testleri tamamlanarak OMTAS veya Kornet-E tanksavar sistemi atma kabiliyetine sahip 184 adet Kaplan ve 76 adette Pars olmak üzere toplamda 260 aracın teslimatlarına başlanacak.

KAPLAN-STA tank avcısı olacak

KAPLAN-STA; ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, otomatik şanzımanlı, yeni nesil bir zırhlı muharebe aracıdır. Araç, farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan bir platform tasarımına sahip.

Tanksavar silah sistemi taşıması için geliştirilen KAPLAN-STA, dünya ordularındaki benzerleri arasında en moderni olmakla birlikte, mayın ve zırh korumasına sahip; düşük ağırlığı sayesinde, farklı görevlerde de kullanılabilecek bir platform olarak tasarlandı. Modern atış ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilen tanksavar silah sistemi ile atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra eş eksenli 7,62 mm makinalı tüfek ile de donatıldı.

5 yol tekerleğine ve düşük siluete sahip paletli bir araç olan KAPLAN-STA; soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde ve asfalt veya stabilize yollarda, yüksek hızla hareket edebilir.

KAPLAN-STA, sınıfındaki, amfibi özelliğine sahip az sayıdaki araçtan biridir. Aracın arkasında yer alan 2 adet suda itki sistemi, derin ve akıntılı sularda operasyon yapmaya olanak sağlar. Hazırlıksız olarak suya girebilen KAPLAN-STA aracının gövdesi, balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi, aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri, aracın orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise nişancı yardımcısı ve ilave personel bölümü yer alır.

"OMTAS" için seri üretim süreci başladı-omtas

OMTAS’ı At–Unut

ROKETSAN tarafından piyadelerin zırhlı birliklere karşı savunma ve saldırı gücünü artırmak amacıyla piyade tarafından taşınabilen kompozit tüp içerisinde tripod üzerinden ateşlenmek üzere geliştirilen OMTAS kara platformlarından da kullanıma uygun özelliklere sahiptir.

Kızılötesi arayıcı başlık ile karadan karaya zırhlı hedeflere karşı 4 kilometre menzile kadar kullanılabilen OMTAS, atış öncesi/atış sonrası kilitlenme ile at-unut/at-güncelle özellikleriyle muharebe sahasında görev yapabiliyor.

OMTAS Füzesinin Teknik Özellikleri

  • Menzil: 200 – 4000 m
  • Füze Çapı: 160 mm
  • Tam Atım Füze Ağırlığı : 35 kg (Fırlatma Tüpü dahil)
  • Tam Atım Füze Boyu: 1.8 m (Fırlatma Tüpü ve Şok Sönümleyici Kapaklar Dahil)
  • Fırlatma Sistemi Ağırlığı: 36 kg
  • Arayıcı Başlık: Kızılötesi Arayıcı Başlık, Soğutmasız Tip
  • Vuruş Modu: Doğrudan Vuruş / Üstten Vuruş

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.