“KEMENT” projesinde sona yaklaşılıyor

“KEMENT” projesinde sona yaklaşılıyor

Meteksan Savunma tarafından yürütülen KEMENT projesinde sistem entegrasyon laboratuarı testleri ve yer testleri başarıyla tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Meteksan Savunma arasında 2013 yılının sonunda imzalanan Hava-Hava ve Hava-Yer sistemleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu veri bağı sistemi geliştirme projesinde önemli bir aşama tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya hesabı üzerinden, “İkinci 100 günlük icraat programı kapsamında, milli mühimmatların atış sonrası kontrolünü sağlayacak veri bağı oluşturulması (KEMENT) projesinde sistem entegrasyon testleri laboratuar seviyesinde tamamlandı.” bilgisini paylaştı.

KEMENT projesi kapsamında geliştirilen ve ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin öncelikli olarak SOM ve Atmaca gibi mühimmatlarda ve ilgili hava platformlarında kullanılması planlanıyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise KEMENT taktik veri bağı terminalleri, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme ihtiyacı duyulan pek çok uygulama ve platformda kullanılabilecek bir yapıda olacak.

Projede, 1’inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı, TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN, TÜBİTAK BİLGEM ve MilSOFT da alt yüklenici olarak görev alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.