TCG Anadolu 2019’un ilk çeyreğinde suyla buluşacak

TCG Anadolu 2019’un ilk çeyreğinde suyla buluşacak

Savunma Sanayii Başkanlığı Türkiye’nin denizlerde küresel güç olma yolunda ilk adımı olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’nun inşa sürecini paylaştı.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’nun yapım sürecinin hızlandırılmış görüntüleri Savunma Sanayii Başkanlığının sosyal medya hesabında yayınlandı.

Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde inşası süren Türkiye’nin en büyük askeri gemisi olacak TCG Anadolu’nun inşa faaliyetleri planlanan çerçevede devam ediyor. Geminin 2019’un ilk çeyreğinde suya indirilmesi ve kesin kabulünün Kasım 2022’de olması öngörülüyor.

“İlk Sac Kesim Töreni” 30 Nisan 2016 tarihinde Sedef Tersanesi’nde gerçekleştirilen tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak.

Ayrıca, F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek taktik uçakların da konuşlanabileceği TCG Anadolu; Türkiye’nin bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirebilecek. TCG Anadolu, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.