“GÖKTUĞ” F-16 ile…

“GÖKTUĞ” F-16 ile…

Tübitak SAGE tarafından geliştirilen GÖKTUĞ Hava Hava Füze Sistemleri F-16 ile…

Tübitak SAGE sosyal medya hesabı üzerinden GÖKTUĞ Hava Hava Füzesinin F-16 savaş uçağı ile olan uçuş fotoğrafını paylaştı.

Türk Hava Kuvvetlerinin hava hâkimiyetini arttıracak ve F-16 uçaklarından atılabilecek GÖKDOĞAN – Gİ Görüş İçi Hava Hava Füzesi ve BOZDOĞAN – GÖ Görüş Ötesi Hava Hava Füzeleri’nin dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikte sistemler olarak Türk Hava Kuvvetleri’ne kazandırılması yönündeki çalışmalar hızla devam ediyor.

2013 yılında başlayan proje kapsamında, kısa menzilli yüksek manevra kabiliyetine sahip, Kızılötesi Görüntüleyicili Arayıcı başlıklı (IIR) Görüş İçi Füze ve aktif radar arayıcı başlıklı Görüş Ötesi Füze Sistemlerinin balistik ve roket motorunun performans testleri geçtiğimiz yıl Sinop’taki test alanında gerçekleştirilmişti.

TÜBİTAK SAGE’nin 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2017) görücüye çıkardığı hava-hava füzeleri Türkiye’nin ilk milli Hava-Hava Füzeleri olmaları yanında ilk Aktif Radar Arayıcı Başlıklı Füzeleri olma özelliğini de taşıyor.

Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan AIM-9X Sidewinder ve AIM-120 AMRAAM füzesinin yerini alacak olan GÖKDOĞAN’ın 25km, BOZDOĞAN’ın ise 65 km menzile sahip olması bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.