ABD Ordusu “Black Hornet” alıyor

ABD Ordusu “Black Hornet” alıyor

ABD Ordusu FLIR Systems’e Nano İHA Black Hornet siparişi verdi.

ABD askeri birliklerinin operasyonel kabiliyetlerinin arttırılması amacıyla FLIR Systems’ten 39.6 Milyon Dolar değerinde Black Hornet alacak. Bu yıl içinde teslim edilecek sistemlerin adedi ile ilgili olarak her hangi bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan ABD Ordusu 30 Mayıs 2018 tarihinde FLIR System’e 2.6 milyon dolarlık 60 adet Black Hornet III İHA siparişi vermişti.

Black Hornet, 2016 yılında dünyanın önde gelen kızıl ötesi kamera sistemleri üreten FLIR Systems’e 134 Milyon dolara satılan Norveçli Prox Dynamics tarafından geliştirildi.

Avuç içine sığabilecek kadar küçük olan Nano İHA Black Hornet başta ABD ve Birleşik Krallık olmak üzere bir çok ülke ordusunun envanterinde yer alıyor. Sistem özellikle İngiliz Özel Birliklerinin Afganistan’da kullanmasıyla kendisini kanıtladı.

21.50 km hızla uçabilen Black Hornet 3, taşıdığı EO/IR kamera ile 2 km mesafeden gerçek zamanlı görüntü aktarabiliyor. Uçuş süresi ise 25 dakika olan 33 gr. ağırlığındaki İHA 1 dk içinde uçuşa hazır olabiliyor.

Bugüne kadar, FLIR dünya genelinde 8.000’den fazla Black Hornet teslimatı gerçekleştirdi.

Öte yandan PD-100 tipi Black Hornet ülkemizde de Özel Kuvvetler Komutanlığının yanı sıra Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığına (JÖAK) bağlı timler tarafından kullanılmaktadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.