Venezuela’ya askeri seçenek masada

Venezuela’ya askeri seçenek masada

ABD Başkanı Trump, Venezuela’da Amerikan ordu birliklerini kullanma seçeneğinin masada olduğunu açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, siyasi ve ekonomik krizin yaşandığı Venezuela’ya ‘askeri müdahale’ seçeneğinin masada olduğunu söyledi. Rusya yönetimi ise uluslararası toplumun ‘yıkıcı karışıklık’ çıkarmak yerine bu ülkeye yardım etmesi çağrısı yaptı.

Son dönemde Maduro yönetimine karşı yeni yaptırım kararlarını açıklayan Trump, bu ülkeye asker gönderilmesinin değerlendirildiğini kaydetti.

Amerikan CBS televizyonuna konuşan Trump, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun kendisiyle görüşme talebinde bulunduğunu ancak bunu geri çevirdiğini kaydetti.

ABD, Kanada ve birçok Latin Amerika ülkesi geçtiğimiz yıl yapılan seçimde koltuğunu koruyan Maduro’yu değil, kendisini devlet başkanı ilan eden Juan Guaido’yu tanıdıklarını açıkladı.

Venezuela’nın petrol gelirine darbe

Trump yönetimi geçtiğimiz hafta Venezuella devletine ait petrol firması PDVSA’ya karşı yeni yaptırımları devreye soktu. Petrol gelirleri, ilaç kıtlığı ve fakirliğin yaşandığı ülkede kilit gelir kaynağı olarak görülüyor.

Son dönemde milyonlarca kişinin yurt dışına kaçtığı ülkedeki Maduro yönetimi, Rusya, Çin ve Türkiye’nin aralarında bulunduğu devletler tarafından destekleniyor.

Fransa ve Avusturya Maduro’nun Avrupa Birliği’nin adil ve özgür seçim çağrısına kulak vermemesi durumunda Guaido’yu tanıyacağını duyurdu.

Dışarıdan gelecek ültimatomlara kapalı olduklarını açıklayan Maduro ise seçimlerin planlandığı gibi 2024’te yapılabileceğini kaydetti.

Kaynak: Euronews
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.