“RETİNAR” için kar, kış yok; görev var!

“RETİNAR” için kar, kış yok; görev var!

Meteksan Savunma mühendislerince geliştirilen Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı en zorlu mevsim şartlarında görevini başarıyla yerine getiriyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine Nisan 2018’de girdiği andan itibaren Türkiye-Irak Sınır Hattında birçok defa sızma girişiminde bulunan teröristlere göz açtırmayarak birliklerin zarar görmesine engel olan Retinar farklı iklim ve coğrafya koşullarında  yoğun bir şekilde kullanılıyor.

-30 ila +55 derece sıcaklıklarda görev yapabilen Retinar küçük boyutu ve hafifliği ile öne çıkıyor. Sahip olduğu yüksek radar teknolojisi ile ilk siparişini 2017 yılında dost bir ülkede açılan ihalede uluslararası rakiplerini geride bırakarak alan sistem, geçtiğimiz yılda bir Avrupa ülkesinin başkentinde yer alan havalimanının çevre güvenlik sistemi olarak seçilmiş ve sözleşmesi imzalanmıştı.

İki personelin özel sırt çantasında rahatça taşıyabildiği Retinar PTR, hareketli cisimlerin 4 km, araçların ise 10 km uzaklıktan tespit ve takibini yapabiliyor.

Sistemin kurulduğu alandaki tüm hareketliliği kullanıcısına anlık ulaştıran Retinar PTR’nin arayüzü, kullanıcının eğitim ihtiyacını en aza indirmek ve radar operatör eğitimi olmayan personelin bile sistemi etkili şekilde kullanmasını sağlamak amacıyla özel olarak tasarlandı. Güçlendirilmiş bir dizüstü bilgisayar ile kablolu veya kablosuz olarak PTR, operatöre sistemi 1 km’ye kadar uzaktan kumanda imkânı sağlıyor.

Dizüstü bilgisayara ek olarak, özel uygulama yüklenmiş tabletler ve akıllı telefonlar, sistemle kablosuz olarak haberleşebiliyor. Operatör veya ekipteki diğer personel sistemle birebir meşgul değilken bile sistem uyarı mesajlarını alarak radar ekranına ulaşabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.