Yunanistan ‘F-16 VİPER’ ile dengeleri değiştirmeyi arzuluyor

Yunanistan ‘F-16 VİPER’ ile dengeleri değiştirmeyi arzuluyor

Ege ve Doğu Akdeniz’de Türkiye ile gerilim yaşayan ekonomik darboğazdaki Yunanistan F16 savaş uçaklarını modernize edecek.

Türkiye ile artan gerginlikle birlikte Yunanistan askeri kapasitesini artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda uzun bir süredir ABD ile görüşmeleri devam eden F-16 uçaklarının modernizasyon programı nihayet olumlu bir şekilde sonuçlandı.

ABD Savunma Bakanlığı, Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait 84 adet F-16 Block 52+ ve Block 52+Adv uçağının Lockheed Martin firması tarafından F-16V Block 72 konfigürasyonuna yükseltileceğini açıkladı. Askeri Dış Alım (Foreign Military Sales/FMS) çerçevesinde gerçekleşecek modernizasyonun 30 Haziran 2027 yılına  kadar tamamlanması planlanıyor.

Toplam maliyeti 996 milyon 775 bin dolar olan program kapsamında uçaklar Forth Worth Teksas ve Atina’da modernize edilecek. Bu modernizasyon ile uçaklar APG-83 AESA radarı ile donatılmış olacak. Halihazırda Yunan Hava Kuvvetleri bünyesinde 1980’lerde envantere giren ve hizmet ömürlerinin sonuna yaklaşan 40 Block 30 olmak üzere toplam 125 adet F-16 yer alıyor.

 “AESA” radarı ile yüzlerce hedefi anlık takip

“Viper” serisi F-16 yeni bir kokpit tasarımının yanı sıra daha gelişmiş görev bilgisayarı ve aviyonik sistemlerle donatıldı. Uçağın en önemli özelliği ise ABD’li Northrop Grumman tarafından geliştirilen APG-83 Aktif elektronik taramalı (AESA) radar sistemi, bu uçağa beşinci nesil hava-hava ve hava-yer kapasitesi sunuyor. Halen bu radar sistemleri Amerikan Hava Kuvvetleri’nde F-22 ve F-35 uçaklarında kullanılıyor. AESA’nın diğer radarlara göre en büyük farkı sabit anteni.

Bu sistemde radar dalgaları elektronik olarak yönlendirilerek farklı istikametlerde saniyede binlerce keç ve bir çok frekansta yönleniyor. Bu çeviklik sayesinde AESA radarı bir anda yüzlerce hedefi takip edebiliyor. Radarın bir başka özelliği ise sistemin radar ve elektromanyetik uyarı alıcılarından oluşan kombinasyonu sayesinde pilota düşman radar tehdidi uyarısı yapabilmesi. Ayrıca radar kilitlemesi yapan füzelerin takibi ise AESA radarı tarafından karıştırılabiliyor.

Modernizasyonla birlikte Yunan Hava Kuvvetlerine ait F-16’lar AESA radarı ile önemli bir kabiliyet kazanacak. Türk Hava Kuvvetleri ise bu kabiliyete F-35 savaş uçağı ile ulaşacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • Fahri sengul

    Yunanlılar 2027 yılında onları teslim alana kadar biz en az 50-60 f-35 teslim almış ayrica kendi milli ucaklarimizi teslim almaya başlamış oluruz.Yine bizimle aşık aticaz diye batıracaklar ulkeyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.