Hava Kuvvetlerine ‘TEBER’ ve ‘HGK’ teslimatı

Hava Kuvvetlerine ‘TEBER’ ve ‘HGK’ teslimatı

Türk Hava Kuvvetlerinin etkinliğini artırmak için yürütülen çalışmalar kapsamında 20+ adet Teber-82 ve 100 adet Hassas Güdüm Kiti’nin kabulü gerçekleştirildi.

Roketsan mühendislerince geliştirilen gerek yurt içi gerekse yurt dışında birçok ülke silahlı kuvvetlerinin envanterinde kullanılan MK serisi (MK-82, MK-81) genel maksat bombalarının akıllı mühimmatlara dönüştürülmesini sağlayan TEBER lazer güdüm kiti üzerinde taşıdığı ataletsel ölçüm birimi, küresel konumlama sistemi ve lazer arayıcı başlığı ile sabit hedeflerin yanı sıra yüksek hızda hareket edebilen hedeflere karşı da etkin.

TEBER’in kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak AÖB ve KKS’den oluşmakta olup, sahada kullanıcı tarafından çok hızlı bir şekilde bombaya entegre edilebiliyor. Bomba gövdesi üzerinde bulunan gömlekler, stabilite ve kaldırma kuvveti sağlamasının yanı sıra, terminal güdüm fazında da yüksek manevra kabiliyeti sağlıyor.

"TEBER" için teslimat zamanı-teber-lazer-güdüm-kiti

Bombaların burun kısmına istenildiği zaman takılabilen Yarı Aktif LAB, silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırıyor. LAB bölümüne yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcut. Ayrıca, kuyruk bölümü entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

TEBER’in Teknik Özellikleri

  • Yaklaşma Sensörü: 2-15 m
  • Menzil: 2-28 km
  • Cep: 3 m
  • Manevra Kabiliyeti: 3 G

F-4 ve F-16’dan sonra F-35’te hassas vuracak

Modern mühimmat tedarik projesi kapsamında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ASELSAN tarafından üretilen Hassas Güdüm Kiti (HGK) 2.000 libre ağırlığındaki Mk-84 ve Nüfuz Edici Bombaları (NEB) akıllı mühimmatlara dönüştürüyor.

HGK, entegre Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) sistemi ve hızlı başlatma yeteneği ile hedefini tüm hava koşullarında yüksek hassasiyetle vurabiliyor. Burun kısmına takılan lazer güdüm sistemi ile de hareketli hedeflere karşı da kullanılabiliyor. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlıyor. Ayrıca HGK F-35 savaş uçağına entegre edilecek ana mühimmatlar arasında yer alıyor.

HGK Teknik Özellikleri

  • Menzil: Orta İrtifada: 22km/40.000ft İrtifada: 28km
  • Cep: ANS ile 6m, GPS/ANS ile 3m
  • Vurus açısı: 10-90 derece

Fotoğraf: Cem Doğut

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.