Fransa A330 tanker uçağı filosunu genişletiyor

Fransa A330 tanker uçağı filosunu genişletiyor

Fransa, Airbus Savunma ve Uzay şirketine üç adet A330 (Multi Role Tanker Transport / Çok Amaçlı Nakliye Tankeri) MRTT uçağı siparişi verdi.

Airbus Savunma ve Uzay şirketinden yapılan yazılı açıklamada, Fransız Savunma Tedarik Ajansı’ndan (DGA) 3 adet A330 MRTT tanker ve çok amaçlı nakliye uçağı siparişinin alındığını duyurdu.

Fransa Hava Kuvvetleri hizmetinde “Phoenix/ Anka Kuşu” olarak adlandırılan uçak, 2014 yılında Fransa Savunma Bakanlığı tarafından imzalanan 12 adet A330 MRTT anlaşmasının üçüncü ve son dilimini oluşturuyor.

İlk uçak Ekim ayında resmi olarak teslim edilirken, kalan uçaklar Fransa’nın talep ettiği hızlandırılmış bir zaman dilimi ile 2023 sonuna kadar teslim edilecek.

Rolls-Royce Trent 700 motorlarıyla donatılan Airbus tanker uçakları bugüne kadar 12 farklı ülkeden 60 adet sipariş aldı, bunlardan 34’ü teslim edildi.

Sivil pazarın geniş gövdede en çok satan modellerinden biri olan A330 üzerinden geliştirilen uçak, 111 ton kargo kapasitesi ile farklı görevlerde kullanılabiliyor. Boom ve sepet sistemleri ile havadan yakıt ikmali gerçekleştirebilen uçak uzun menzili sayesinde 272 asker ile 45 ton kargoyu dünyanın istenilen noktasına uçurabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.