İtalyan Ordusuna Centauro II

İtalyan Ordusuna Centauro II

Leonardo Defense Systems, İtalyan Ordusuna Centauro II 8×8 tekerlekli zırhlı aracı üretecek.

 

Leonardo Defense Systems ile İtalyan Ordusu arasında 11 adet Centauro II aracının üretimini kapsayan sözleşme imzalandı.

 

1 adet prototip, 10 yeni Centauro II aracı ve iki yıllık bir destek paketinden oluşan sözleşme kapsamında mevcut araç üzerinde İtalyan ordusunun isteği üzerine bir takım iyileştirmelere gidilecek. İyileştirmeler arasında Avrupa çevre koşullarına uyum sağlama, dost-düşman tanıma sistemi, haberleşme sistemleri ve yeni silah sistemleri yer alıyor. Tüm test sürecinin 2019 yılında tamamlanması bekleniyor. İlk dört aracın 2020’nin sonunda geri kalan altı aracın ise 2021’de teslim edilmesi öngörülüyor. Halihazırda İtalyan Ordusu ateş destek araçlarından iki parti halinde toplam 148 adet almayı planlıyor.

 

İtalyan Iveco-Oto Melara Konsorsiyumu (CIO) tarafından geliştirilen Centauro II, mevcut tüm standart NATO mühimmatını ateşleyebilen 105 mm veya 120 mm ana silahlarla donatılabiliyor. Öte yandan araç yeni kompozit zırhı sayesinde içindeki personeli 40 mm ye kadar her tip mühimmata karşı koruyabiliyor.

 

Yeni nesil 720 beygir gücündeki Iveco Vector 8V motor, şanzıman, fren sistemi ve kontrol elektroniği modernizasyonu sayesinde kullanıcıya eşsiz bir performans sunan aracın azami hızı 105 km, menzili ise 800 km.

 

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.