Türkiye’nin denizlerde küresel güç olmasının ilk adımı: TCG Anadolu

Türkiye’nin denizlerde küresel güç olmasının ilk adımı: TCG Anadolu

Türkiye’nin küresel güç olma yolunda ilk adımı olacak olan TCG Anadolu’nun 2020 yılı sonunda teslim edilmesi ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, beraberindeki heyetle Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde inşası süren Türkiye’nin en büyük askeri gemisi olacak TCG Anadolu çok maksatlı amfibi hücum gemisi (LHD)’nde  incelemelerde bulundu.

Sedef Gemi İnşaatı AŞ yetkililerinden geminin inşasıyla ilgili bilgi alan Demir, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tek kalemdeki en büyük savunma sanayi ürünü olan TCG Anadolu’nun inşa sürecini takip etmek üzere burada bulunduklarını ifade etti.

Demir, Türkiye’nin en büyük askeri gemisi olacak TCG Anadolu’nun inşasının hızla devam ettiğini belirterek, “Teslim tarihinin planlanandan bir yıl öne çekilmesiyle ilgili planlamalar ve çalışmalar devam ediyor.

Şu anda, 2020’nin son çeyreğinde inşallah geminin teslimini gerçekleştirmek üzere planlamalar, çalışmalar, tedarik süreçleri devam etmekte.” dedi.

Türkiye’nin küresel güç olma yönündeki iddiasını hayata geçirebilecek bir ürünün inşasının şu anda devam ettiğini belirten Demir, “Geminin boyutlarını görüyorsunuz. Kabiliyet olarak içinde çıkarma gemileri, çıkarma gemilerinin bulunduğu bölümün üzerinde tank ve zırhlı araçlar, üst güvertesinde de dikine iniş-kalkış yapabilen uçakların ve helikopterlerin iniş-kalkış yapabileceği bir uçuş güvertemiz var.” diye konuştu.

TCG ANADOLU yakında su ile buluşacak

İsmail Demir, burada görülenin sadece bir gemi olmadığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Aslında içine yerleştirilecek savaş yönetim sistemleri, radar ve silah sistemleri ile beraber komple bir sistem olacak. Yani, denizde Türkiye’nin gücüne güç katacak bir platformdan bahsediyoruz. İnşallah önümüzdeki yılın içinde, çok uzak olmayan bir sürede de geminin bir anlamda denize indirilme töreni veya havuza su verilme töreni ile gemimizin yüzdüğünü göreceğiz. Bunun tarihi ileride açıklanacak.”

Demir, geminin bir lego gibi blok blok inşa edildiğini, her blokun yerine parça parça yerleştirildiği müthiş bir faaliyetin sürdüğünü ifade ederek, çok uzun olmayan bir süreçte geminin tamamlanmış halinin görüleceğini ve Türkiye’nin bir anlamda denizlerde küresel güç olmasının önünün açılmış olacağını söyledi.

TCG Anadolu benzeri bir gemiyi geçmiş yıllarda bir ülkenin, başka bir ülkeye sattığını anımsatan Demir, “O satış fiyatına ve bu geminin bize maliyetine baktığımızda neredeyse yarı yarıya diyebileceğimiz bir fark oluştu. Eğer bu gemiyi dışarıdan almış olsaydık iki misli fiyat ödemiş olacaktık. Ayrıca, yüzde 65-70 oranında da yerli ürün kullanma şansından mahrum kalacaktık.” dedi.

Demir, Türkiye’nin ileride böylesine bir ürünü inşa edip ihraç etme imkanına da sahip olacağını ve gemi inşa sanayisinde dünyaya önemli bir mesaj verileceğini söyledi.

Türkiye’nin denizlerde küresel güç olma yolunda ilk adımı

“İlk Sac Kesim Töreni” 30 Nisan 2016 tarihinde Sedef Tersanesi’nde gerçekleştirilen tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak.

Ayrıca, F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek taktik uçakların da konuşlanabileceği TCG Anadolu; Türkiye’nin bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirebilecek. TCG Anadolu, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.