ABD’den Suudilere 15 milyar dolarlık kalkan

ABD’den Suudilere 15 milyar dolarlık kalkan

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Suudi Arabistan’ın 15 milyar dolar değerinde Yüksek İrtifa Bölge Savunma Sistemi (THAAD) alacağını açıkladı.

Suudi ve ABD’li yetkililer pazartesi günü 44 adet Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD) ile ilgili teklif ve kabul anlaşmalarını imzaladı.

Suudi Arabistan, ABD’den 44 adet THAAD lançeri, 360 adet THAAD füzesi, 16 adet THAAD Atış kontrol ve iletişim Mobil taktik istasyon grubu, yedi adet N/TPY-2 THAAD radar tedariki için talepte bulunmuştu. Talepte THAAD’ların bakımı ve onarımında kullanılmak üzere 43 adet kamyon, jeneratör, elektrik güç üniteleri, iletişim sistemleri bakım setleri yer alıyordu.

2016 Aralık ayından beri masada olan THAAD anlaşması Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen’deki askeri operasyonlar sebebiyle Riyad’ın uluslararası kamu oyunda yoğun eleştirilere maruz kaldığı sırada geldi.

CIA bir raporunda Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülme emrini Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın verdiğini ileri sürse de ABD Başkanı Donald Trump ve yönetimi savunma anlaşmalarının önemi gereği Suudi Arabistan’la ilişkilerin zarar görmemesi gerektiğini savunuyor.

ABD ile Suudi Arabistan arasında 110 milyar doları bulan silah anlaşmaları müzakere ediliyor.

ABD Dışişleri’nden yapılan açıklamada THAAD anlaşmasının “Suudi Arabistan’ı bölgede İran ve İran destekli radikallerin füze tehditlerine karşı koruyacağı” belirtildi.

ABD Kongresi, THAAD’ların satışına 2017 yılında onay verirken Senato Yemen’de askeri saldırılar düzenleyen Suudi’lerin önderliğindeki koalisyona desteğin sonlandırılması için çarşamba günü bir yasa tasarısı oyladı. Tasarının kabulü için bir oylama daha gerekiyor.

Anti-balistik füze savunma sistemi THAAD’lar ABD ordusunun en büyük silah tedarikçilerinden birisi olan Lockheed Martin şirketi tarafından üretiliyor. THAAD füzeleri 200 kilometre mesafede 150 irtifadaki bir füzeyi “hit to kill” prensibiyle imha ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com/Euronews
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.