Pakistan yeni tankını Çin’de buldu

Pakistan yeni tankını Çin’de buldu

Uzun süredir yeni bir tank arayışı içinde olan Pakistan Ordusu aradığı tankı Çin’de buldu. Pakistan, Çin’den VT-4 ana muharebe tankı satın almaya hazırlanıyor.

Pakistan yerel kaynakların iddiasına göre, bir süredir Çin ile sürdürülen VT-4 (MBT 3000) ana muharebe tankının satışı konusunda anlaşma sağlandı. Pakistanlı askeri yetkililer geçtiğimiz yıl tankı test etmiş ve görüntüleri sosyal medya da yayınlanmıştı.

China North Industries Corporation (NORINCO) firması tarafından üretilen üçüncü nesil bir ana muharebe tankı olan 125 mm VT4 ana muharebe tankının ağırlığı 52 tondur. 1,200hp dizel motorla 55 km hıza ulaşabilen tankın gövde ve kulesi kaynaklanmış çelik zırhlı yapıdan oluşuyor. İsteğe bağlı olarak gövde kompozit veya reaktif zırh ile donatılabiliyor.

Bilgisayarlı atış kontrol sistemi ile 5 bin metreye kadar sabit ya da hareket halinde bulunan hedeflere karşı etkili ve namlusundan Kanatçık Dengeli Zırh Delici Sabotlu (APFSDS), Yüksek infilaklı (HEAT) mühimmatının yanı sıra güdümlü füze de ateşleyebilen tank, komutan, şoför ve topçu da dahil olmak üzere üç mürettebat tarafından kullanılıyor. Bunun yanında tankın üzerinde 12.7 mm uzaktan kumandalı silah istasyonu da bulunuyor.

Tankın ateş kontrol sistemleri, lazer menzil belirleyici, panoramik görüntüleme ve üçüncü nesil bir termal görüntüleme sisteminden oluşuyor.

Ayrıca tank, tanksavar güdümlü füzelere karşı GL5 aktif koruma sistemi (APS) ve nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) koruma sistemi ile donatılmıştır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.