Japonya Çin’e karşı daha fazla F-35 istiyor

Japonya Çin’e karşı daha fazla F-35 istiyor

Japonya, ABD’den A ve B serisi olmak üzere toplam 100 adet F-35 savaş uçağı daha sipariş etmeyi planlıyor.

Nikkei Asian Review gazetesinin haberinde, Japonya’nın savunma gücünü arttıran Çin’e karşı F-15’lerin yerine 100 F-35 daha satın almayı planladığı belirtildi.

Haberde Japon hükümetinin, aralık ortasında Ulusal Savunma Programını kabul ettikten sonra F-35 alımını onaylamasının beklendiği kaydedildi.

F-35 A’nın yanı sıra İzumo sınıfı gemilerde kullanılmak üzere 40 adet dikey kalkış özelliği olan B serisini de içermesi öngörülen ilave 100 uçak için bir trilyon yenden fazla bütçe gerekiyor.

Japonya, Lockheed Martin ile 2012 yılında 42 adet F-35A tedariki için anlaşma imzalamıştı.

Çin tehdidi büyüyor

Doğu Çin Denizi’nde Japonya’nın “Senkaku”, Çin’in de “Diaoyü” olarak adlandırdığı, 5 ada ve 3 kayalıktan oluşan, kimsenin yaşamadığı takımadalar, iki ülke arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Çin ve Japonya arasındaki gerilim, 2012’de Tokyo yönetiminin söz konusu takımadaları “kamulaştırdığını” açıklamasının ardından tırmanmıştı. Japonya, takımadaların kendi kara suları içinde bulunduğunu ileri sürüyor ve adaların bulunduğu bölgeye gözetleme gemileri gönderen Çin’i, kara sularını ihlal etmekle suçluyor. Adalar yakınlarında devriye gezen Japon ve Çin gemileri, sık sık birbirlerine uyarı gönderiyor.​

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.