İtalyan gücü Körfez’e uçtu

İtalyan gücü Körfez’e uçtu

İtalyan savunma sanayi devi Leonardo tarafından üretilen M-346 jet eğitim uçağı tanıtım programı kapsamında üç Körfez ülkesi Bahreyn, Katar ve Kuveyt’e uçtu.

10 günlük tanıtım turunda İtalyan Hava Kuvvetlerine ait bir adet M-346 jet eğitim uçağı, iki adet Eurofighter ve bir Boeing KC-767A tanker uçağı yer aldı. Yakıt ikmali kabiliyetine sahip olan M-346 altı saat süren uçuşta beş defa yakıt ikmali gerçekleştirdi.

F-35’in yolu M-346’dan geçiyor

Yeni nesil M-346 ileri jet eğitim uçağı ilk uçuşunu 15 Temmuz 2004 yılında gerçekleştirdi. FADEC teknolojili motorlar, ataletsel seyrüsefer sistemi, GPS ve baş üstü göstergelerle donatılan M-346, Eurofighter, Rafale, Gripen ve F-35  gibi savaş uçaklarını kullanacak pilotların eğitim ihtiyaçlarını yerine getirebilecek özelliklere sahip. +8/-3 g’lik manevralar gerçekleştirebilen ve havada yakıt ikmali kabiliyetine sahip olan uçak İtalya dışında İsrail, Polonya ve Singapur Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

9 taşıma noktası bulunan uçak 3 ton civarında mühimmat taşıyabiliyor. Saatte maksimum 1,092 km hıza ulaşan uçağın menzili 2,590km, kalkış ağırlığı ise 9,000kg.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.