Batmaz dediler battı!

Batmaz dediler battı!

NATO Tatbikatı sonrası Malta bandıralı Sola TS tankeriyle çarpışan Norveç Deniz Kuvvetlerine ait KMN Helge Ingstad savaş gemisi batmaması için karaya oturtulmasına rağmen battı.

Trident Juncture 18 Tatbikatı’ndan dönerken Bergen şehrinin 50 kilometre kuzeybatısındaki Sture Terminali dışında 8 Kasım Perşembe günü saat 04.00 civarında Sola TS tankeriyle çarpışmıştı. Ağır hasar gören 5 bin 500 tonluk savaş gemisinin batmaması için yürütülen çalışmalar sonuçsuz kaldı.

Sistemlerinin yüzde 80’inin hasar gördüğü geminin kaza yapmasına sebep olarak seyir esnasında vericilerini kapatarak hayalet modda seyretmesi ve Sola TS’nin gemisini geç fark etmesi gösteriliyor.

Donanma yetkilileri geçtiğimiz günlerde su alan ve güvenli bir yere taşınan fırkateynin batma tehlikesinin kalmadığını kayaların üzerine oturtulan geminin çekilmesi için herhangi bir girişimde bulunulmadan önce firkateynin gövdesindeki deliklerin onarılacağı açıklamasını yapmıştı.

Norveç donanmasının Fridtjof Nansen sınıfının beş fırkateyninden biri olan 134 metre uzunluğundaki KNM Helge Ingstad (F313), Kasım 2007’de hizmete girmişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.