“ZAHA” amfibi birlikleri 21’nci yüzyıla taşıyacak

“ZAHA” amfibi birlikleri 21’nci yüzyıla taşıyacak

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt, “ZAHA’yı, son 50 yılın en önemli amfibi harekâtlarından birini, başarıyla gerçekleştirmiş Türk Deniz Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılamak için geliştiriyoruz” dedi.

ZAHA, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, 2017 yılında imzalan sözleşme uyarınca, FNSS tarafından geliştiriliyor.

Zırhlı amfibi hücum araçları, amfibi harekâtta; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor. Bu araçlar, harekâtın amfibi hücum safhasında, havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve yüksek süratle gemi-kıyı intikalini yaparak birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev gerçekleştirebiliyor. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince, çift doğalı araçlar olarak, hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor. NATO ve müttefiklerinde ise bu sınıftaki araçları üreten, FNSS dışında tek bir firma bulunuyor.

FNSS, ZAHA ile zırhlı amfibi hücum araçlarını, 21’nci yüzyıla taşıyor. ZAHA’nın, benzerlerine göre:

  • Araç içerisinde taşınacak personel sayısı,
  • Balistik ve mayın koruma seviyeleri ve
  • Karada ve suda sağlanacak performans kriterleri konularında üstün olması hedefleniyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) Projesi kapsamında, FNSS, 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, ZAHA’nın, çok özel bir araç olduğunu vurguluyor:

“ZAHA, deniz piyadelerini, hem hızlı hareket etme gerekliliği sağlamak hem de denizde, tehditlere açık kalınan süreyi kısaltmak için, en kısa zamanda kıyıya ulaştırmalı. Kıyıda ise hem bir zırhlı muharebe aracı gibi etkin bir şekilde görev yapmalı hem de üstün balistik ve mayın koruması sağlamalı. Kısacası, ZAHA ortaya çıkana kadar, böyle bir araç yok. ZAHA’yı, son 50 yılın en önemli amfibi harekâtlarından birini, başarıyla gerçekleştirmiş Türk Deniz Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılamak için geliştiriyoruz. Endonezya gibi ada devletleri başta olmak üzere, amfibi harekât gereksinimleri üst düzeyde olan dost ve müttefik ülkelerin de ZAHA’nın üstün özelliklerini talep edeceğini biliyoruz ve onlarla çalışmak için sabırsızlanıyoruz.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.