TCG Burgazada donanmanın hizmetinde

TCG Burgazada donanmanın hizmetinde

MİLGEM Projesi kapsamında üretilen ada sınıfı korvetlerden üçüncüsü Burgazada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi Burgazada Korveti’nin Kabul ve Aydınreis Denizaltısı’nın İlk Kaynak Töreni’ne katıldı. İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

İlk kaynak törenini 2013 Eylül’ünde, denize indirme törenini 2016 Haziran’ında yaptıkları Burgazada Korveti’ni, bugün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tasarım, inşa, donatım ve tedarik işlemleri yerli ve millî imkânlarla yürütülen MİLGEM Projesi’nin ürünü olan Burgazada Korveti’nin ülkeye, millete, Deniz Kuvvetleri’ne hayırlı olmasını diledi.

“Türkiye’yi adeta denize ayak basamayacak hâle getirmeyi amaçlayan çabalara izin vermeyeceğiz”

Filoya katılan her geminin, denizlerdeki gücü, caydırıcılığı, hareket kabiliyetini, millî çıkarları koruma konusundaki kararlılıklarını artırdıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Son dönemde Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan hadiseler, ülkemizin Deniz Kuvvetleri’nin, en az diğer unsurları kadar güçlü olması gerektiğini bir kez daha göstermiştir. Türkiye’yi adeta denize ayak basamayacak hâle getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz.  Aynı şekilde, Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların, ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dışlanarak, adeta gasp edilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz.”

“Bizim kimsenin hakkında, hukukunda, hele hele toprağında gözümüz yoktur. Biz sadece ülkemizin ve kardeşlerimizin haklarını koruyoruz” sözleriyle konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye rağmen Doğu Akdeniz’de veya Ege’de adım atabileceklerini sananların, ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladıklarını belirterek, Suriye’deki teröristlere nasıl günlerini gösterdilerse, denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından kask, kaynakçı eldiveni ve gözlük takarak, Yeni Tip Denizaltı Aydınreis’in ilk kaynağını yaptı.

Denizaltılara karşı Burgazada kalkanı

Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yapımına 17 Aralık 2014’te İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda başlanan MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi Burgazada Korveti 18 Haziran 2016’da denize indirildi. 99,5 metre boy, 14,4 metre genişlik ve 2.400 ton deplasmana sahip olan gemi, saatte 29 deniz mili (54 km/saat) üzerinde sürat yapabiliyor.

İntikal sürati ile ikmal ve yakıt desteksiz 3 bin 500 deniz mili (6 bin 485 kilometre) seyir menziline sahip gemi, 10 gün denizde kalabilme özelliğine göre tasarlandı. Ekonomik sürat olan saatte 15 deniz mili (28 km) ile 9 günde, saatte 29 deniz mili (54 km) üzeri süratle 5 günde Aden Körfezi’ne intikal edebiliyor.

Su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, komuta kontrol, asimetrik savunma harbi görevlerini gerçekleştirebilen korvet, 10 tonluk helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip şekilde inşa edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.