Türkiye’nin ilk deniz füzesi “ATMACA” seri üretime geçiyor

Türkiye’nin ilk deniz füzesi “ATMACA” seri üretime geçiyor

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında geliştirilen ve Türkiye’nin ilk deniz füzesi olma özelliği taşıyan Atmaca gemisavar füze sisteminin seri üretim sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan arasında imzalandı.

Satıhtan Satha Güdümlü Mermi Tedariki (ATMACA) Projesi Seri Üretim Sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan A.Ş. arasında imzalandı. Savuma Sanayii Başkanlığı’nda gerçekleştirilen törene, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri, Roketsan ve Aselsan yetkilileri katıldı.

ATMACA Projesi, Deniz Kuvvetlerimizin MİLGEM platformlarında konuşlandırılacak gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacına yönelik başlatıldı. ATMACA seyir füzeleri Roketsan, atış kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlar Aselsan tarafından yerli imkânlarla geliştirildi. İmzalanan sözleşme kapsamında da füzelerin seri üretimleri Roketsan, atış kontrol sistemi ile gerekli donanım ve yedek malzemelerin üretimleri Aselsan tarafından gerçekleştirilecek. Üretilen sistemler İ Sınıfı MİLGEM Platformuna entegre edilecek.

ATMACA füzesi, Türk Donanmasının su üstü ve sualtı unsurları tarafından kullanılan ABD’li Boeing firması ürünü Harpoon gemi savar füzesine olan bağımlılığı ortadan kaldıracak.

220+ km menzile sahip olan ATMACA füzesinin çapı 350mm, uzunluğu 6 m, ağırlığı ise 800 kg’dir. Hem kara, hem de su üstü hedeflere karşı kullanılabilecek ATMACA’nın kanat açıklığı 1,4m, harp başlığı ağırlığı ise 200 kg’dir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.