AKAR: S-400’lerin kurulumu Ekim 2019’da baslayacak

AKAR: S-400’lerin kurulumu Ekim 2019’da baslayacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “S-400 füze savunma sistemine ilişkin, “Ekim 2019’dan itibaren bunun kurulum çalışmaları başlayacak.” dedi.

Bakan Akar, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füze savunma sisteminin kurulum aşaması ve ABD’nin F-35 savaş uçaklarını teslimine ilişkin konuk olduğu AA Editör Masasında açıklamada bulundu.

Akar, 81 milyonun ve 780 bin kilometrekare vatan toprağının dışarıdan gelecek muhtemel uçak ve füze tehdidine karşı korunması için bu sistemin hayata geçirileceğini söyledi.

Patriot ve SAMP/T için yapılan müracaatın cevabının hala beklendiğini belirten Akar, “Burada biz artık her şeyi alan ülke değil, alıp bilgiyi üreten, imal edebilen bir ülke konumundayız. Bu nedenle anlaşmalarda bazı şartlarımız var. Bunu S-400 sağladığı için de biz S-400 ile bunu gerçekleştiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Akar, meseleye ülkelerin egemenlik ve bağımsızlığı, savunma ve güvenlik ihtiyaçları açısından bakılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin alıcı değil aynı zamanda üretici olmak istediğini dile getiren Akar, “Bu konuda bizimle işbirliği yapanlarla da işbirliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

S-400’ün konuşlanacağı yer için çalışmalar sürüyor

Sistemin kurulacağı yerlere ilişkin çalışmaların sürdüğünü kaydeden Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığının yoğun bir şekilde hava ve füze tehditlerine karşı değerlendirme yaptığını, değerlendirme sonuçlarına göre sistemlerin uygun yerlere konuşlandırılacağını söyledi.

Sistemin NATO sisteminden tamamen ayrı şekilde ve bağımsız kullanılacağını aktaran Akar, “ABD’nin veya NATO’nun endişelerini yersiz buluyoruz. Burada hiçbir şekilde ABD veya NATO sistemlerine tacizin olmasına, herhangi bir rahatsızlık verilmesine de müsaade etmeyiz. Bu bir tercih meselesi değil bu bir zorunluluktu.” diye konuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.