“RAM” Latin Amerika sularına ilk kez girdi

“RAM” Latin Amerika sularına ilk kez girdi

ABD’li silah üreticisi Raytheon, Meksika Donanması’nın Patrulla Oceánica de Largo Alcance savaş gemisi için ürettiği RAM Block-II kısa menzilli hava savunma sistemini teslim ettiğini duyurdu. Bu teslimat ile Raytheon bir Latin ülkesine ilk kez bir RAM teslimatı gerçekleştirmiş oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Ocak 2018’de Meksika’ya değeri 98.4 milyon Dolar olan RGM-84L Harpoon Block II, Rolling Airframe Missile (RAM) Block II füze sistemi ve MK 54 Mod 0 hafif torpido satışını onaylamıştı.

At ve unut prensibine göre çalışan 10+ km menzile sahip RAM sistemi, tehdit verilerinin yüklenmesini takiben ateşlenir ve ateşlendiği platform ile tüm bağını kopararak hedefe yönelerek imha eder.

Hollanda merkezli Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) tasarımına dayanan Patrulla Oceánica de Largo Alcance savaş gemisi 2,400t deplasmana sahiptir. 107m uzunluğunda ve 14m genişliğinde olan savaş gemisinde 120 mürettebat bulunuyor. Azami 28 knot hız yapan gemi 18 Knot seyir hızıyla 5000 deniz mili menzile sahip. Geminin 2020 yılında Meksika donanmasına teslim edilmesi bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.