Dünya denizcilerini Meteksan eğitiyor

Dünya denizcilerini Meteksan eğitiyor

Türkiye’nin önde gelen savunma şirketlerinden Meteksan Savunma tarafından Güney Kore Donanması için geliştirilen Yara Savunma Simülatörünün fabrika kabul testleri başarıyla tamamlandı.

Haberleşme, Sualtı Akustik, Algılayıcılar ve Platform Simülatörleri alanında önemli başarılara imza atan Meteksan Savunma tarafından 13 Ekim’de Ankara’da düzenlenen toplantıda Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum ve şirket yöneticileri sektör basını ile bir araya gelerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum “Şirket olarak son 2 yılda yüzde 20 büyüme yakaladık ve cirodaki ihracat payını yüzde 10’a çıkardık. Bu oranın yüzde 20-30 seviyesine ulaşması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Teknolojinin hızlı ilerlemesi ile güvenlik tehdit ve senaryoları değişti. Geçtiğimiz dönemlerde 5-10 yıllık planlamalar yapılıyordu. Bugün artık bunun geçerliliği kalmadı. Bu hususta sektör firmalarına önemli görevler düşüyor. Sadece talep edileni yapmak değil plan yapıcılarına ve senaryo geliştiricilerine geri bildirimde bulunarak, teknolojinin geldiği konumun çok iyi anlatılması gerekiyor.

Son zamanlarda devletin kurumlarında da bu yönde bir teşvik var. İhtiyaç duyulan teknolojiyi siz getirin diyorlar. Bu tabii sektöre olumlu yansımasına rağmen özellikle kaynak israfının yaşanmaması ve karşılaşılacak problemlerin aşılması için yine de bu durumu organize edecek  bir üst akla ihtiyaç duyuluyor” açıklamasında bulundu.

Meteksan’ın Yara Savunma Simülatörüne yoğun ilgi

Türk ve Umman Deniz Kuvvetleri envanterlerinde başarıyla hizmet veren Yara Savunma Simülatörü’nün Kore Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için de geliştirilmesini yönelik olarak 2017 yılında imzalanan sözleşme kapsamında simülatörün fabrika kabul testleri başarıyla tamamlandı.

Ayrıca Güney Kore’ye yeni sistemlerin de ihraç edilmesi yönünde çalışmalara devam ediliyor. Öte yandan şirket geçtiğimiz günlerde bir körfez ülkesine Yara Savunma Simülatörü satışı için sözleşme imzaladı.

Simülatör gerçeği aratmıyor

Simülatör, kaza yapan veya isabet alan gemilerde oluşan yaralara müdahale edilmesi, su tahliyesi ve izolasyon faaliyetlerinin, zamanında ve eksiksiz yapılması için, gerçeğe yakın bir platformda, uluslararası ve denizcilik standartlarına uygun eğitimler verilmesine olanak sağlıyor.

Temel seviyeden ileri seviyeye kadar her kademedeki personele çağdaş teknoloji tasarımı ile zorluk seviyesi ayarlanabilir, otomasyon kontrollü eğitim seçenekleri sunan sistem, uyarlanabilir sistem raporları ile eğitim değerlendirme, karşılaştırma ve raporlama imkânlarını da içeriyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.