Torpido avcısı denize indi

Torpido avcısı denize indi

ASELSAN’ın TÜBİTAK TEYDEB desteği ile geliştirdiği Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu TORK, Türkiye’de ilk defa milli olarak geliştirilen sonar arayıcı başlığı ile gerçekleştirilen ilk deniz testlerini başarıyla tamamladı.

ASELSAN tarafından yayınlanan a bültenin 3’üncü sayısında, “Testler kapsamında TORK, su üstü hedeflerini sonar arayıcı başlığı ile tespit edip kendi güdümüyle hedeflere başarılı bir şekilde yöneldi. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bu testlerle Torpido ve Torpido Karşı Tedbir alanında kritik bir eşik daha geçildi. “bilgisi paylaşıldı.

TORK, su üstü gemilerine ve denizaltılara karşı atılacak olan akustik güdümlü/güdümsüz, tel güdümlü ve dümen suyuna güdümlü torpidoları sonar arayıcı başlığı ile bulabilen ve gelişmiş algoritmaları ile torpidoya en yakın mesafede infilak ederek torpidoyu görev yapamaz hale getiren fiziksel imha (Hard-Kill) karşı tedbir sistemidir. Halihazırda dünyada fiziksel imha yöntemine yönelik çalışmalar devam etmekte olup işlevsel imha ve fiziksel imha yöntemlerinin her ikisini de içeren entegre bir torpido karşı tedbir sistemi çözümü bulunmamaktadır.

TORK’un, ASELSAN’ın geliştirdiği işlevsel imha (SoftKill) karşı tedbir sistemleri HIZIR ve ZARGANA ile entegre edilmesiyle birlikte denizaltıların ve su üstü gemilerinin torpidolara karşı denizlerde çok daha güvenli seyir yapması hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.