İsviçre yeni kalkanını arıyor

İsviçre yeni kalkanını arıyor

20 yıla yakın bir süredir uzun menzilli hava savunma sisteminden mahrum olan İsviçre, yeni bir hava savunma füze sistemi tedariki için çalışmalara başladı.

İsviçre ordusu savunma tedarik ajansı tarafından yeni bir hava savunma füze sisteminin satın alımıyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Açıklamada Silahlı Kuvvetler tarafından dünyanın önde gelen üç hava savunma (İsrail’den David’s Sling (Davut’un Sapanı), Fransa’dan Eurosam SAMP/T ve ABD’den Raytheon’dan Patriot PAC-3) tedarikçisinden Mart 2019’un sonuna kadar tekliflerini vermesi istendi.

İsviçre 2019 yılının yaz sonuna kadar her savunma sistemi için radarların değerlendirmesini yapmayı planlıyor. Füze ve komuta kontrol sistemleri gibi diğer ana bileşenlerin yetenekleri de üretici firmaların vereceği bilgiler ışığında İsviçre’de gerçekleştirilecek testler ile karşılaştırılacak.

Sonuçlara göre, üreticilerin Kasım 2019’a kadar ikinci bir teklifte bulunmaları istenecek. Kısa listede bulunan savunma firmaları, 2020 yılı Mayıs ayı sonundan önce bir değerlendirme raporu hazırlanıp sunulmak üzere nihai bir teklif sunacaklar.

Ülkenin üçte birinden fazlasına denk gelen 15 bin kilometrekarelik bir alanı korumak isteyen İsviçre 1999 yılında Bloodhound hava savunma sistemini hizmet dışına çıkardığından beri uzun menzilli bir savunma sistemine sahip değil.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.