Güney Kore ilk yerli denizaltısını tanıttı

Güney Kore ilk yerli denizaltısını tanıttı

Güney Kore’nin Jangbogo III programı kapsamında yerli imkanlarla inşa edilen ilk denizaltısının lansman töreni yapıldı.

Güney Geoje adasında Daewoo Gemi İnşa ve Deniz Mühendisliği’nin Okpo Tersanesi’nde düzenlenen törene Başkan Moon Jae-in ve Savunma Bakanı Song Young-moo dahil bir grup üst düzey yetkili katıldı.

Güney Kore donanması, ilk orta sınıf denizaltı olan Dosan Ahn Chang-ho’nun en ileri teknolojilerin bir araya getirilmesiyle inşa edildiğini tüm tehditlere yanıt verme kapasitesine sahip bir sistem barındırdığını ve donanmanın savunma kabiliyetlerini güçlendireceğini açıkladı.

Yerlilik oranı yüzde 76 olan dizel-elektrik havadan bağımsız tahrik sistemli 3.000 tonluk denizaltıda 50 mürettebat görev yapacak. 83.3 metre uzunluğundaki ve 9.6 metre genişliğindeki denizaltı Hyunmoo-3C seyir füzeleri ateşleme yeteneğine sahip altı dikey fırlatma lançeri ile donatıldı. Öte yandan denizaltı 20 gün boyunca su altında görev yapabiliyor.

Denizaltı iki yıl boyunca gerçekleştirilecek testlerden sonra 2020 Aralık ayında Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek. Bu geminin inşasıyla Güney Kore dünyada denizaltı tasarlayan ve inşa eden az sayıda ülkeden biri oldu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.