Endonezya Ordusuna “Türk Kaplanı”

Endonezya Ordusuna “Türk Kaplanı”

FNSS’nin, Endonezyalı PT Pindad firması ile ortak bir çalışma kapsamında geliştirdiği Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT, Endonezya Ordusunun kalifikasyon testlerini, başarıyla tamamladı.

Tankın, kalifikasyon testleri, dayanıklılık testleri ve atış testleri olmak üzere iki grupta gerçekleştirildi. KAPLAN MT’yi, Endonezya’nın zorlu koşullarında sınayan dayanıklılık testleri, 6-16 Ağustos tarihlerinde, Java Adası’nda yapıldı. Testlerde, adanın Batı bölümünde, farklı arazi ve iklim koşullarını kapsayan, yaklaşık 2000 km’lik bir rota kullanıldı. Bandung’da başlayan rota; Cipali, Tegal, Semarang, Sarangan, Jogjakarta, Kebumen, Subang, Parompong’un ardından yine Bandung’da sona erdi.

Atış Testleri ise 25-27 Ağustos tarihlerinde, Bandung’da gerçekleştirildi. KAPLAN MT, hareket halindeyken, yine hareketli hedefleri tam isabetle vurarak etkinliğini gösterdi.

Kalifikasyon testlerinde, Endonezya Savunma Bakanlığı ve Endonezya Kara Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri hazır bulundu. FNSS personeli de testlerde, PT Pindad personeline destek verdi.

KAPLAN MT, kalifikasyon testleri öncesinde, Temmuz ayında, tam ölçekli mayın prototipi ile mayın testlerini başarıyla tamamlamıştı. Kalifikasyon testlerinin de başarıyla tamamlanması ile KAPLAN MT, seri üretime hazır hale geldi.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, KAPLAN MT’nin, kalifikasyon testleri ile kendini ispat ettiğini vurguladı: “KAPLAN MT, günümüzün asimetrik harp şartlarında, çok etkili olacak bir çözüm. Kolay ve hızlı konuşlanma, yüksek hareket kabiliyeti, düşük görünürlük, yüksek ateş gücü ve maliyet etkinlik gereksinimlerinin hepsini karşılamakla kalmıyor; aracın sahip olduğu düşük ağırlık ve hacim özellikleriyle çelişeceği düşünülen balistik ve mayın koruması konusunda da yüksek performansından ödün vermiyor.

KAPLAN MT, sınıfının, en üstün balistik ve mayın korumasına sahip. Kalifikasyon testlerinin başarıyla tamamlanması ile KAPLAN MT’nin tüm bu özelliklerini sahada göstermiş olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. KAPLAN MT’nin, muharebe sahasına önemli yenilikler getireceğini, önümüzdeki dönemde, hep birlikte göreceğiz. FNSS olarak, ortağımız PT Pindad ile birlikte, dost ve müttefik ülke Endonezya’nın bu kritik ihtiyacını, en üstün çözümle karşılamak, bizlere gurur veriyor.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.