Aselsan denizaltıları torpidolara karşı koruyacak

Aselsan denizaltıları torpidolara karşı koruyacak

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda Aselsan mühendislerince yürütülen Denizaltılar için Akustik Aldatıcı Sistemi (Lançer) Projesi’nde Fabrika Kabul Testleri tamamlandı.

ASELSAN tarafından yayınlanan a bülten 3’üncü sayısında, “Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen “Denizaltılar için Akustik Aldatıcı Sistemi (Lançer) Projesi” kapsamında geliştirilen Denizaltı Lançer Sistemlerinin Fabrika Kabul Testleri 30 Temmuz-01 Ağustos 2018 tarihlerinde başarıyla tamamlandı.” bilgisi paylaşıldı.

Denizaltı Lançer Sistemleri sırasıyla TCG Anafartalar ve TCG Burakreis denizaltıla­rına entegre edilecek. Önümüzdeki dönemde üreti­mine devam edilen Lançer Sistemlerinin de tamamlanmasıyla Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan Preveze ve Gür sınıfı denizaltılar da Lançer Sistemleri ile donatılmış olacak.

Türkiye’de denizaltılar için milli olarak geliştirilen ilk ve tek fırlatıcı sistem olan Denizaltı Lançer Sistemi, ASELSAN’ın 2013 yılında DAKA Projesi kapsamında De­niz Kuvvetleri Komutanlığına teslim ettiği Preveze/Gür Sınıfı Akustik Aldatıcıları/Karıştırıcıları denizaltılardan fırlatmak üzere geliştirildi.

DAKA Projesi kapsamında teslim edilmiş olan Karar Destek Sistemi ile de entegre olarak çalışacak olan Lan­çer Sistemi’nin denizaltılara entegrasyonu sonrasında denizaltıların torpido tehdidine karşı savunma et­kinliği en üst düzeye çıkarılmış olacak.

Öte yandan 400 metre de­rinliğe kadar su basıncında çalışabilen ve fırlatma esna­sında dışarı hava bırakmayan özgün tasarımı sayesinde proje gereklerinin ötesinde başarı sağlanarak yurtdışı pazar için benzer sistemlere göre önemli rekabet avan­tajı elde edildi. Sistem modüler yapıda olup entegre edileceği platforma göre hücre sayısı ve yerleşimi uyar­lanabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.