Aselsan “AselPod” siparişi aldı

Aselsan “AselPod” siparişi aldı

ASELSAN ile yurt dışındaki bir müşteri arasında 30 milyon dolar tutarında AselPod Elektro Optik Hedefleme Sisteminin satışını kapsayan bir sözleşme imzalandı.

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamasında, ASELSAN ile yurt dışındaki bir müşteri arasında hava platformlarına AselPod Elektro Optik Hedefleme Sistemi entegre edilmesine yönelik 30 milyon dolar tutarında bir sözleşme imzalandığı bildirildi.

AselPod sistemi hali hazırda Türk Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılıyor.

Pilotun işini kolaylaştırıyor

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan F-4E/2020 ve F-16 savaş uçaklarının hedefleme podu ihtiyacı kapsamında 2006 yılında Aselsan tarafından geliştirilen AselPod, uçakların gece görüş, lazerle işaretleme, hedef bulma ve bombalama hassasiyeti gibi kabiliyetlerini en üst düzeye çıkarıyor ve gece operasyonlarında pilotlara büyük kolaylık sağlıyor.

AselPod, he­de­fin ye­ri­ni, ro­ta­sı­nı ve hı­zı­nı çok has­sas ola­rak tes­pit ede­bil­iyor. Ken­di­si­ni plat­form ile uçuş sı­ra­sın­da oto­ma­tik ola­rak hi­za­layarak, ya­pı­sal es­ne­me­le­rin he­def ko­or­di­na­tı tes­pi­tin­de­ki olum­suz et­ki­le­ri­ni or­ta­dan kal­dı­rıyor.

Çoklu hedef takip

2.35m uzunluğunda, 43cm genişliğinde ve 240 kg ağırlığındaki AselPod, kızılötesi veya gündüz kamerası [siyah beyaz] videolarında aynı anda sekiz hedefe kadar Nokta ve Alan izlemesi yapabiliyor.

Azami menzili 55 km olan AselPod 25km menzilden lazerle hedefi işaretleyebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.