Azerbaycan’da “SOM” sürprizi

Azerbaycan’da “SOM” sürprizi

Azerbaycan TÜBİTAK-SAGE ve Roketsan işbirliğiyle geliştirilen SOM Stand-Off Mühimmatı satın aldı. Böylelikle Azerbaycan Türkiye’den sonra SOM mühimmatının ikinci kullanıcısı oldu.

AzeriDefence’te yer alan bilgiye göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü ve Azerbaycan ordusunun 100. kuruluş yıl dönümü kapsamında düzenlenecek geçit töreni öncesi gerçekleştirilen provalarda SOM mühimmatı askeri bir aracın üzerinde görüldü. Havadan karaya mühimmat sınıfından olan ve yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanan, gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahip olan SOM füze ailesinin SOM-B1 modelini satın alan Azerbaycan böylece SOM mühimmatının ilk yurtdışı kullanıcısı oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ve F-4 2020 ile F-16 savaş uçakları tarafından atılabilen SOM-B1 mühimmatı 250+ km menzile sahip. 230 kg ağırlığında yüksek patlayıcılı basınç/parçacık etkili harp başlığı bulunan mühimmatta ataletsel seyrüsefer, küresel konumlandırma ve yeryüzü referanslı seyrüsefer sistemli güdüm yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.