Azerbaycan Ordusuna “LORA” ve “POLONEZ” takviyesi

Azerbaycan Ordusuna “LORA” ve “POLONEZ” takviyesi

Silahlı kuvvetlerini modernleştirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Azerbaycan, Belarus ve İsrail’den uzun menzilli füze ve roket sistemleri satın aldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, POLONEZ çok namlulu roketatar ve LORA taktik balistik füze sistemleri için inşa edilen yeni kışlanın açılışını yaptı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Bakü yakınlarında inşa edilen kışlanın açılışına Cumhurbaşkanı Aliyev’in yanı sıra Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Genelkurmay Başkanı Necmeddin Sadıkov’un da katıldığı belirtildi.

Çin teknolojisi ile “Polonez” ortaya çıktı

Belarus’un Çin’in teknik desteğiyle geliştirdiği 300 kilometre menzile sahip POLONEZ sisteminde her biri 780 kilogramlık 8 roket bulunuyor. GPS Güdüm Sistemi ile donatılan roketin hedef sapma değeri (CEP) 30-50 metre arasındadır. Sistem 3 kişilik mürettebat tarafından 8 dakika içinde atışa hazır hale getirilebiliyor.

Azerbaycan Ordusuna İsrail füzesi

İsrailli IAI Firması tarafından geliştirilen 1.600 kg ağırlığındaki LORA’nın menzili 90 ile 300 km arasında değişiyor. Menzil harp başlığının ağırlığına göre 400 kilometrenin üzerine çıkabiliyor.

Füze, uydu destekli ataletsel güdüm sistemi/küresel konumlama sistemi sayesinde hedefleri hassas olarak vurabiliyor. Hedef sapma değeri (CEP) 10 metre olan sistem, gece ve gündüz, her türlü hava ve arazi şartlarında, yüksek öncelikli hedefler üzerine yoğun ateş açarak manevra birliklerine etkin ateş desteği sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.