ALBATROS-T görevde

ALBATROS-T görevde

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere imzalanan, Yüksek Süratli İnsansız Su Üstü Hedefi Hizmet Alımı Sözleşmesi kapsamında, Saros Körfezinde ani çıkan asimetrik hedeflere su üstü atışı tatbikatı yapıldı.

Tatbikat, ALBATROS-T İnsansız Su Üstü Hedef Botu ile başarıyla tamamlandı. ALBATROS-T ile 5,5 saat süreyle kesintisiz seyir yapılan tatbikatta, mermilerin suya giriş noktaları eş zamanlı olarak döner kanatlı mini insansız uçan sistem ARI-1T ile kayıt altına alındı ve atış gemisine aktarıldı.

ALBATROS-T, Deniz Kuvvetleri suüstü unsurlarının tatbikat ve atış eğitimlerinde hedef olarak kullanılmak üzere ASELSAN tarafından geliştirilmiş, çeşitli suüstü taktiksel hareketleri ve süratli asimetrik tehditleri taklit edebilen özgün olarak geliştirilmiş Asimetrik İnsansız Süratli Suüstü Hedef Botudur.

Yüksek hız ve manevra kabiliyetine sahip olan ALBATROS-T belirlenen bir rota üzerinde hareket halinde iken üzerine top, yakın savunma silah sistemleri, güdümlü mermi ve benzeri silah sistemleri ile atış yapabilir. ALBATROS-T otonom, yarı otonom veya uzak komuta ile kullanılabilmekte olup kullanıcı dostu bir ara yüze sahiptir.

Sistem zik-zak çizme ve doğrudan hızlı saldırı gibi çeşitli taktiksel hareketleri yaparak donanmanın silahlı atış eğitimlerinde kullanılabilecek etkili bir hedeftir.

Ayrıca sistem üzerine entegre edilecek muhtelif faydalı yükler ile çeşitli görevleri yerine getirebilmektedir.

Genel Özellikler

  • En : 1.65 m
  • Boy : 5.50 m
  • Ağırlık : 950 kg
  • Hız : 40+ KTS
  • Kontrol menzili : 10nm
  • Çalışma süresi : 6 saat
  • Tahrik sistemi : Kuyruklu içten takma dizel motor
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.