Yeni “FIRTINA” Aselsan ile rakiplerinin önüne geçecek

Yeni “FIRTINA” Aselsan ile rakiplerinin önüne geçecek

Yeni nesil FIRTINA Obüsünün prototipi ilk aşama atışlı kalifikasyon testlerini başarı ile tamamladı. ASELSAN tarafından geliştirilen sistemler ile donatılan yeni nesil FIRTINA’ların, muharebe sahasında etkinliği ve yerlilik oranı artırılarak dünyadaki rakiplerinin önüne geçecek.

ASELSAN Dergisi’nde yayınlanan habere göre obüslerin kule sistemlerinde yurt dışına bağımlılık tamamen sona erdirildi. Atışlı testler, Konya-Karapınar’da bulunan Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Atış Poligonunda ASELSAN, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı), MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, Topçu ve Füze Okul Komutanlığı, Birinci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü katılımı ile gerçekleştirildi.

Atışlı testlerin bir bölümüne K.K.K.lığı Genel Plan Prensipler Başkanı Tuğgeneral Mehmet Özaydın ile K.K.K.lığı Teknoloji ve Proje Yönetim Daire Başkanı Albay Abdulmuttalip Dürer de katıldı.

Kış testleri Kars’ta yapıldı

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü kalifikasyon testleri kapsamında yürütülen kış testleri Kars’ta başarı ile tamamlandı. Bu kapsamda kule ve namlu yönlendirme sistemi tamamen elektrikli ve servo kontrollü hale getirildi, birçok görev donanımı günümüz teknolojisine uygun olarak tasarlandı ve geliştirildi. Obüse atış isabetinin artırılmasına yönelik olarak barut koşullandırma birimi eklendi. Ayrıca mermi doldurma işlemi tam otomatik hale getirilerek daha hızlı ve daha güvenilir mermi doldurma kabiliyeti kazandırıldı. Obüsün yakın koruma ihtiyacına yönelik olarak SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi entegre edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.