Denizaltılara Aselsan kalkanı!

Denizaltılara Aselsan kalkanı!

Millî Savunma Bakanlığı ile imzalanan ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen Denizaltılar için Akustik Aldatıcı Sistemi (Lançer) Projesi kapsamında geliştirilen sistem prototipinin fabrika kabul testleri başarıyla tamamlandı.

Denizaltı Lançer Sistemi, 2013’te DAKA Projesi kapsamında ASELSAN tarafından daha önceden üretilen ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca halihâzırda kullanılan Preveze/ Gür Sınıfı Akustik Aldatıcıları ve Akustik Karıştırıcıları denizaltılardan fırlatmak amacıyla geliştirildi. Sistem, Türkiye’de denizaltılar için millî olarak geliştirilen ilk ve tek fırlatıcı sistem konumundadır.

DAKA Projesi kapsamında teslim edilen Karar Destek Sistemi ile de entegre olarak çalışacak Lançer Sisteminin denizaltılara entegrasyonu sonrasında denizaltılarımızın torpido tehdidine karşı savunma etkinliği en üst düzeye çıkarılacak.

İskele ve sancakta fırlatıcı hücreden oluşan sistem, denizaltının her türlü hareket ve manevrasında kısa sürede fırlatma işlemini gerçekleştirebiliyor. Derin su basıncında çalışabilen ve fırlatma esnasında dışarı hava bırakmayan özgün tasarımı sayesinde projede başarı sağlanarak yurt dışı pazar için benzer sistemlere göre önemli rekabet avantajı elde edildi. Sistem modüler yapıda olup entegre edileceği platforma göre hücre sayısı ve yerleşimi uyarlanabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.