ASELSAN dostu düşmanı 450 km’den sorgulayacak

ASELSAN dostu düşmanı 450 km’den sorgulayacak

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında “Dost-Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi (IFF)” sözleşmesi imzalandı.

ASELSAN tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin acil ihtiyaçları doğrultusunda Dost Düşman Tanıma ve Tanıtma Sistemi (IFF) yerli ve milli imkanlarla üretildi. Proje sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı tüm IFF sistemleri, milli imkânlarla tasarlanmış cihazlardan oluşacak. Sistem sayesinde 450 km’ye kadar dost düşman sorgulaması yapılabilecek.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir imza töreninde yaptığı açıklamada, “NATO, Mod 4 düşman sorgulayıcı sistemlerinin 2020’de artık kullanılmayacağını deklare etmişti. Bizim Mod 5’e geçmemiz gerekiyor ve ASELSAN bu çalışmayı yapmış durumda. Ürünümüz aynı zamanda çeşitli NATO ülkeleri tarafından da kullanılabilir olacak.”

Görgün: Bu sistemleri yurt dışına ihraç edeceğiz

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün de, “Bugün Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere IFF Mod 5/S cevaplayıcı, kısa-orta menzilli sorgulayıcı, uzun menzilli sorgulayıcı, birleşik sorgulayıcı-cevaplayıcı sistemlerinin geliştirilmesi seri üretiminin yapılması ve platformlarla birleştirilmesi projesinin imzası için buradayız.” dedi.

Proje kapsamında toplamda 699 sistemin geliştirilerek teslim edileceğini belirten Görgün, “Elde edilecek yeteneklerle dünyada bu sistemleri üreten 5 ülkeden biri olacağız. Diğer ürünlerimizde olduğu gibi inşallah bu ürünleri de yurt dışına ihraç eden ülke konumunda olacağız.” diye konuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.