Azerbaycan’dan İskender’e karşı Polonez atağı

Azerbaycan’dan İskender’e karşı Polonez atağı

Belarus Çin’in teknik desteğiyle geliştirdiği Polonez çok namlulu roketatar sistemini Azerbaycan’a satmaya hazırlanıyor.

Azerbaycan ile gerçekleştirilen satış görüşmelerinde sona yaklaşıldı. Sözleşme imzalanırsa Azerbaycan Belarus’tan 10 adet Polonez çok namlulu roketatar sistemi tedarik edecek.

Belarus ve Çin askeri yetkilileri 2013 yılında Belarus Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Sovyet ürünü Uragan ve Smerch roket sistemlerinin yerini alması amacıyla 2013 yılında Çin ile yeni çok namlulu roketatar sisteminin üretimi konusunda anlaşma imzaladı. 200 km menzile ve 150 kg savaş başlığına sahip olan Polonez adı verilen sistem 2016’da Belarus Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

MZKT-7930 aracı üzerine entegre edilen “Polonez” Çin ürünü  301 mm’lik A200 tipi roketlerle 8 hedefe aynı anda angaje olabiliyor. GPS Güdüm Sistemi ile donatılan füzenin hedef sapma değeri (CEP) 30-50 metre arasındadır. Sistem 3 kişilik mürettebat tarafından 8 dakika içinde atışa hazır hale getirilebiliyor.

Ayrıca aynı lançerden 280 km civarında bir menzile sahip A300 ile M20 sistemleri de fırlatılabiliyor. Bunun yanında mevcut sistemi geliştirme çalışmaları da sürüyor. Bu kapsam da Precision Electro-Mechanics Plant (ZTEHM) tarafından yürütülen çalışmalarda geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen test atışlarında menzil %50 artarak 299 km’ye ulaştı.

Azerbaycan bu alımla Ermenistan’ın Rusya’dan tedarik ettiği 280 km menzili ile topraklarının büyük bir kısmını ve Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesini etki alanına alan İskender-E sistemine karşı caydırıcılığını arttırmış olacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.